Pětatřicet let po konci války ve Vietnamu se zástupci USA a Vietnamu domluvili na likvidaci nejproblematičtějšího dědictví konfliktu - následků používání chemikálií Agent Orange. Odstranění chemikálií z přírody a léčba postižených osob vyjde na 300 milionů dolarů (asi 6,3 miliardy korun). Napsala o tom agentura AP.

USA v této asijské zemi neúspěšně bojovaly v letech 1960 až 1973.

Společná komise amerických a vietnamských politiků, vědců a občanských zástupců dnes zveřejnila plán, podle kterého by měly USA a další dárci poskytovat po dobu deseti let každoročně 30 milionů dolarů (asi 626 milionů korun). Americká vláda by se měla na financování podílet asi z poloviny, zbylou část by měly věnovat různé nadace a další dárci.

Třetina celkové částky půjde na odstraňování toxických dioxinů z vietnamské přírody.

Dioxiny zde zůstaly po používání známého herbicidu Agent Orange. Ten pokusně používaly americké jednotky, aby měly po opadání listí ze stromů lepší přehled o pohybu nepřátelských sil.

Zbylé dvě třetiny peněz budou vynaloženy na léčbu postižených osob, u nichž se předpokládá, že za jejich obtížemi stojí rovněž následky rozprašování chemikálií.

Podle AP se k otázce nápravy spáchaných škod stavěl Washington po dlouhá léta chladně. Američtí představitelé požadovali vědecké důkazy o tom, že chemikálie skutečně způsobovaly zdravotní problémy.

Armáda USA rozprášila mezi lety 1962 a 1971 nad čtvrtinou bývalého Jižního Vietnamu asi 75 milionů litrů herbicidů. Chemikálie poničily asi dva miliony hektarů lesa a dalších 200.000 hektarů zemědělské půdy.

Dopady dioxinů na lidské zdraví jsou spojovány s rakovinou a vrozenými defekty. Vietnamský Červený kříž odhaduje, že následky používání chemikálií trpí až tři miliony osob.