Mobilní připojení nabízejí všichni čtyři tuzemští operátoři. Podle ČTÚ je nejvýznamnějším poskytovatelem služeb Telefónica O2, která nabízí více než 90procentní pokrytí sítí CDMA a k tomu síť UMTS, která je dostupná pro více než čtvrtinu populace.

Cena mobilního internetu loni začínala na zhruba 400 Kč měsíčně u společnosti U:fon, nejdražší je paušál za přípojku o rychlosti nad jeden megabit za sekundu u T-Mobile, kde vyšla na 1189 Kč.

Letos se tři držitelé licencí pro UMTS, tedy sítě 3G, zaměřují na rozšiřování jejich pokrytí. Telefónica nyní pokrývá asi 28 procent populace, T-Mobile chce být do konce roku ve 40 městech a Vodafone chce do září zpřístupnit sítě v deseti velkých městech.

Celkový počet vysokorychlostních přípojek v Česku v pevných i mobilních sítích se loni pohyboval kolem 2,43 milionu, což odpovídá 24 procentům populace.

Připojení přes ADSL u Telefóniky O2 využívalo 677 000 zákazníků, kabelový internet od UPC pak 362 000 uživatelů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru