Lidé, kteří píší příliš mnoho SMS, mohou podle Jennie Carrollové z Královského melbournského technologického institutu (RMIT) trpět mnoha fóbiemi.

Sužovat je může třeba textofrenie  - pocit, že člověk slyší nebo cítí vibrace přicházející SMS, i když žádná nedorazila. Problematická je i smúzkost - pocit úzkosti z toho, že člověk neposílá ani nedostává žádné zprávy.

Daleko horší následky ovšem může mít  posttraumatická textová porucha. Ta už může zapříčinit fyzické úrazy spojené s psaním SMS, vyvolané například narážením do předmětů nebo pocitem skleslosti, pokud se nikdo neozývá. Problematické je i nadměrné textování, psaní velkého množství zpráv kvůli získání pocitu sebeúcty mezi vrstevníky.

"Textofrenii a smúzkost mají pisatelé SMS, kteří se cítí osamělí a pochybují o své oblíbenosti mezi ostatními", citovala vědkyni agentura DPA. Samo nadměrné textování je podle Carrollové, která se zabývá projektovým managementem, již voláním o pomoc.

Vědkyně varovala také před možným rozšířením těchto potíží poté, co australský mobilní operátor Boost Mobile oznámil, že počet odeslaných krátkých textových zpráv se v Austrálii od roku 2008 zdvojnásobil. Podle serveru news.com.au jich jistý australský teenager za devět dnů napsal dokonce čty\ři tisíce.