Mistrovství světa je nejsledovanější fotbalovou akcí světa, proto se fotbalisté snaží na sebe co nejvíce upozornit. Někteří góly a pohlednými akcemi, jiní zas extravagantními účesy, tetováním nebo výraznou změnou své obvyklé image. To je letos třeba příklad Kamerunce Rigoberta Songa.

Světové šampionáty jsou pokaždé přehlídkou vlasových kreací. V minulosti se stal hitem mimo jiné "jednorožec" Brazilce Ronalda či "mohykán" Davida Beckham. Výrazně na sebe na MS 2002 poutal pozornost i Portugalec Abel Xavier svým odbarveným vzhledem.

V něm jako by se vzhlédl nejzkušenější člen současné kamerunské výpravy Rigobert Song, který rovněž použil výrazné množství odbarvovače a svým blonďatým přelivem převzal po Xavierovi štafetu nejextravagantnějšího hráče turnaje.

Song však není jediným hráčem na turnaji, který představil "peroxidový účes". Třeba v Japonsku spustil vlnu blonďatých přelivů Keisuke Honda, jehož účes je podle fanoušků "zlatý stejně jako jeho výkony". Blond je módní také mezi Alžířany. Použili ji Fauzí Čaučí a Hasan Jibdá.

Obarvené vousy i copánky

Francouz Djibril Cissé si také, jak je u něj běžné, odbarvil vousy a pruh vlasů na hlavě. Během turnaje si však hlavu vyholil dohola.

Tradičně se o zajímavé účesy starají týmy z afrického kontinentu. Songův spoluhráč Benoit Assou Ekotto si vytvořil vzadu na hlavě jakousi "palmičku", Jihoafričan Siphiwe Tshabalala se zas představil s výrazným copem a nejen v Ghaně jistě začne být populární dokonalý sestřih Kevina Prince Boatenga.

Nezvyklý účes již delší dobu nosí také reprezentant Pobřeží slonoviny Gervinho v podobě závoje copánků kolem hlavy. Podobným účesem se pyšní i francouzský bek Bakary Sagna, u kterého jde o výsledek sázky. "V osmnácti jsem se vsadil s otcem, že dám v utkání dva góly a budu si moci změnit účes, jak budu chtít. Povedlo se a já si nechal udělat tohle, už ani nevím proč," vzpomínal Sagna.

Stále se mezi fotbalisty drží dlouhé vlasy, především pak u Jihoameričanů. Díky nim jsou nepřehlédnutelní například Argentinec Martin Demichelis, Uruguayec Sebastian Abreu, ale třeba také Řek Jorgos Samaras.

Dominuje "městský chlapec"

Zásobárnou práce pro kadeřníky pak jsou Portugalci. Raul Meireles předvedl nezvykle výraznou "patku", Fábio Coentrao zas "rozcuch" se stříbrným přelivem.

Současnou módní ikonou mezi fotbalisty je však Cristiano Ronaldo, jehož nagelovaný účes ve stylu "městský chlapec" napodobovaly na turnaji desítky hráčů. Mimo jiné i španělská hvězda Fernando Torres. Ten se těsně před začátkem turnaje zbavil svých typických delších vlasů a představil se s podobným účesem jako Ronaldo.

"Definitivně se tak přeorientoval na upravený vzhled městského hocha. A to je dobře. Sluší mu to víc," míní přední britský kadeřník Mark Wolley. Podle něj se fotbalisté uchylují ke konzervativnějším účesům městského stylu, připomínajícím právě Ronaldův účes.

Hitem hlavně v Itálii je pak "dikobraz" slovenské hvězdy Marka Hamšíka. Českého fanouška musela zaujmout image Němce Samiho Khediry, který svými delšími vlasy připomíná Milana Baroše z mistrovství Evropy 2004.

Související