Americká technologická firma Apple stáhla z internetové prodejny App Store neuvedený počet aplikací a připustila, že měl jejich autor Thuat Nguyen nekalé prodejní úmysly. Předcházely tomu stížnosti několika uživatelů, že se jejich účet v App Store zpřístupnil jeho aplikacím. Napsal to ve středu list Wall Street Journal. Nguyen nebyl k zastižení, aby se k věci vyjádřil.

Tisková mluvčí firmy dodala, že vývojáři nedostávají žádná citlivá data o spotřebitelích, kteří si aplikace stáhnou. Doporučila ale, aby zákazníci se spornými aplikacemi kontaktovali své finanční ústavy a změnili si přístupové heslo do iTunes.

Sílí tak otázky ohledně zabezpečení App Store. Platforma Apple se přitom dlouho považovala za bezpečnou pro transakce. Díky tomu uzavřela dohody s více než 100 miliony zákazníků, z nichž mají mnozí napojené účty na platební karty.

Apple lidem nabídla snadný přístup k novému softwaru a dala jim tak důvod kupovat i nový hardware. App Store prodala přes 225.000 aplikací a novými firemními produkty na trhu jsou například mobily iPhone 4 nebo počítačový tablet iPad.

Firma se ale také potýká s kritikou za přísnou kontrolu toho, které aplikace se smějí v App Store prodávat; stranou drží například programy od rivalů. Apple měla navíc potíže schvalovat aplikace včas, proto ředitel firmy Steve Jobs minulý měsíc uvedl, že se firma stížnostem věnovala a 95 procent aplikací schválila do týdne od jejich přihlášení.

Přes tyto potíže je prodej zařízení od Apple silný. "Jsme stále v periodě, kdy Apple v myslích spotřebitelů nedělá nic špatně," citoval list analytika Kevina Hunta ze společnosti Hapoalim Securities.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru