V zemi, kde víc než jinde platí, že vzhled vyjadřuje politické a náboženské smýšlení, a kde se kravata stále pokládá za nepřijatelně „západní“, se rozhodli regulovat kromě ženského vzhledu letos i ten mužský.

Potkat muže s barevným účesem a oděvem blížícím se stylu punk totiž dnes není v ulicích Teheránu vyloučené, což úřady hodlají změnit.

Na „indexu“ jsou kromě culíku také vpředu krátké a vzadu dlouhé vlasy, tzv. deka, či vlasy vymodelované do špičata.
„Navrhované styly jsou inspirovány íránskou pletí, kulturou a náboženstvím, a islámským právem,“ říká Džalí Chodájar, který dostal na starost nadcházející Festival cudnosti a zahalování. Ten má v neděli přijít s ještě přesnějším seznamem toho, co je v oblasti účesů vlastně povolené.

Ženy dlouhé vlasy mít musí, muži nesmí

Rozhodně „out“ jsou náušnice, tetování či jakýkoli podobný styl, který by mohl muže přibližovat ke vzhledu ženy.
Podle muslimské tradice mají ženy mít dlouhé vlasy, schované minimálně za šátkem, zvaným hidžáb. Muži naopak dlouhé vlasy mít nesmí. Ti zbožní napodobují proroka Muhammada a nechávají si narůst plnovous.

Pro mnohé íránské vládní představitele, kteří ze zásady jako jediní na světě nenosí kravatu, je hlavním modelem prezident Mahmúd Ahmadínežád – s tváří zarostlou několikadenním neudržovaným vousem a obnošenou bundou. Výjimkou nejsou ani gumové sandály nošené v úřadě.

„Je to ostuda, jak naši politici vypadají,“ říká student angličtiny v íránském Isfahánu, Muhammad Barmakí.

Skromnost a vyhýbání se západním vlivům však stále při zrodu islámské republiky v roce 1979, kdy podobný styl zavedl imám Rúholláh Chomejní a jeho stoupenci.