Tři tuzemští mobilní operátoři zvýší maximální cenu platby prostřednictvím SMS z dosavadních 99 korun na 600 korun, později to může být až 999 korun. Operátoři se rozhodli zrušit dosavadní stokorunový strop, aby vyšli vstříc poptávce firem a měst, které tento způsob platby využívají. Přesné datum, kdy ke změně dojde, mají upřesnit v září. Uvedly to páteční Lidové noviny (LN).

"Pravděpodobně od listopadu letošního roku dojde k navýšení maximální částky, kterou lze zaplatit prostřednictvím SMS, a to z 99 korun až na 600 korun," řekl manažer mobilních plateb T-Mobile Vít Šoupal. Do budoucna by to však podle něj mohlo být ještě o 400 korun víc.

Důvodem je podle operátorů zejména poptávka firem. Mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický potvrdil, že o platby mobilním telefonem je zájem a zvýšení cenové hladiny takzvaných Premium SMS by rozšířilo nabídku služeb, za něž je možné takto platit. Zájem potvrdil například Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Z pohledu zákazníka se nic nezmění. Čísla pro objednání služeb zůstanou stejná, změní se pouze čísla, ze kterých budou zprávy doručovány, dodal Šoupal. "Na straně operátorů a poskytovatelů služeb dojde k přečíslování v průběhu jedné noci. A to tak, že poslední trojčíslí z osmimístného čísla bude určovat cenu v korunách," uvedl Šoupal.

Jen v minulém roce přes tuzemské operátory protekly SMS platby za jednu a čtvrt miliardy korun. Šestinásobné zvýšení jejich maximální výše by mělo v příštím roce znamenat další výrazný nárůst. Odborníci upozorňují také na fakt, že nový systém bude znamenat i podstatně vyšší hrozbu zneužití, napsaly LN.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru