Sluneční záření může ovlivnit účinek některých léků, varují lékaři na serveru bez-alergie.cz. V kombinaci s těmito léky nebo chemikáliemi vytváří UV záření v kůži látky, které ji poškodí nebo vyvolají nežádoucí imunitní reakci. Takové reakce se nazývají fototoxické nebo fotoalergické. Při některých chorobách si tělo tyto látky dokonce vytváří samo, například při porfyrii, vzácné poruše metabolismu červených krvinek.

Nežádoucí reakce na slunce hrozí u léků, které užívají pacienti s poruchou srdečního rytmu, berou je na podporu močení, ke snížení teploty či bolesti. Vysoké riziko je také u protizánětlivých léků a antibiotik.

Na formě léčivého přípravku v tomto případě nezáleží, pacient ho může brát v tabletách, injekčně či ho nanášet na kůži jako mast, krém nebo gel. Puchýře na kůži také vznikají po opalování na kůži natřené gelem na bolesti kloubů, takzvaných antirevmaticích.

Nepříznivou reakci na slunce mohou na kůži vyvolat také parfémy obsažené v krémech a kosmetice, zejména bergamotový olej a santalové dřevo, dále dezinfekční přísady jako chlorhexidin. V některých případech mohou reakci vyvolat i účinné složky opalovacích krémů, zejména oxybenzon.

Lékaři proto doporučují neslunit se, pokud se člověk těmito přípravky léčí. Je to podle nich jediná a zcela účinná prevence. Pokud už se nepříznivá reakce objevila, zmírní ji kortikoidy v tabletách či masti, která se nanáší na postižené místo. V takovém případě ale je nutné vždy se předem poradit s lékařem.

Zatímco o fototoxických reakcích léků lidé vědí jen málo, většina už počítá s riziky nadměrného slunění. Opakované spálení může vyvolat změny v buňkách, které vedou až k rozvoji rakoviny kůže. Při pobytu na slunci je proto nezbytné chránit se krémem s dostatečně vysokým ochranným faktorem.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru