Ramadán 2010

Muslimové v unii

15 milionů je odhadovaný počet muslimů žijících v zemích Evropské unie. Očekává se, že toto číslo se do roku 2025 zdvojnásobí. 

Dlouhý hlad

Kvůli lunárnímu systému, kterým se řídí islámský kalendář, vychází letos v Evropě a USA půst na nejdelší dny v roce. Muslimové tak budou o hladu a žízni až 16 hodin denně.

Ohrožené oslavy

Kvůli lunárnímu kalendáři také vychází konec půstu na 11. září, kdy si Američané připomínají útoky islámských teroristů na New York. V USA kvůli tomu chystají mimořádná bezpečnostní opatření, k útokům na muslimy ale může dojít i v Evropě.

Půstem k obžerství

Náboženské autority islámu letos zdůrazňují zdrženlivost během nočního stravování. Muslimové se totiž nezřídka po dlouhém postním dni přejídají.

Německá televizní stanice RTL 2 se v době začínajícího muslimského postního měsíce ramadánu rozhodla ukazovat v průběhu vysílání přesný denní čas začátku i konce půstu.

Ve Velké Británii zase vysílá řada lokálních rozhlasových stanic celodenní program pro muslimy. Půstu se v západní Evropě přizpůsobují také některé obchody s jídlem, restaurace a jídelny.

Iniciativa německého televizního kanálu směřuje především k usnadnění integrace početné komunity. "O integraci můžeme hodně teoretizovat, my ale chtěli vyslat jasný signál. Chtěli jsme uctít naše muslimské diváky během ramadánu stejně, jako vysíláme o Velikonocích a Vánocích," vysvětloval Carsten Molis, šéf marketingu RTL 2.

Uvedení muslimského půstu na obrazovkách má ale na ramadán také upozornit nemuslimské obyvatelstvo. To jej zatím v celé Evropě převážně ignoruje, anebo odsouvá do prostředí přistěhovaleckých ghett.

V Británii je situace odlišná. Rozhlasové vysílání si muslimové pro své komunity organizují převážně sami. Jedním z cílů letošního programu je podle stanice BBC shromáždit finanční pomoc pro povodněmi postižený Pákistán.

S takřka revolučními programy, které mají pomáhat muslimům během ramadánu zejména ve Evropě a USA, přišla pro svůj iPhone a iPad společnost Apple s especiálními aplikacemi, které kromě sledování času nabízí také řadu motliteb na každý den. Obdobné služby nabízí rovněž finská Nokia. 

Kdo neví, kdy je ramadán, není muslim

Obecně jsou technická opatření k popularizaci islámu v Evropě přijímána muslimy kladně. Centrální svaz muslimů v Německu kanál RTL 2 za jeho iniciativu pochválil, podporují ji však také křesťané, píše internetový deník Spiegel Online.

Vstřícnost vůči evropským snahám o lepší integraci muslimského obyvatelstva letos projevila i jedna z nejvyšších autorit islámu. Prestižní káhirská univerzita al-Azhar na žádost organizátorů německé fotbalové Bundesligy povolila evropským fotbalistům pominout v době zápasů postní povinnosti.

Placené aplikace ale kritici z řad muslimů označují jen za pouhou komerci. "Když muslim neví, kdy je ramadán, tak to není muslim. Takové zbytečnosti jen celou událost komercializují, stejně jako třeba odpočet do Nového roku," tvrdí jeden ze čtenářů německého deníku The Local.


Modlitby

Po celou dobu ramadánu se věřící muslimové scházejí každý večer ke společné modlitbě v mešitě v Praze na Černém mostě.

foto: HN - Václav Vašků