Izraelští archeologové nalezli v jeskyni blízko Tel Avivu tisíce úlomků kamenných pazourků starých kolem 200.000 let. Vědci se domnívají, že úlomky jsou nejstaršími nalezenými předměty, které lidé používali jako nože. Oznámil to v pondělí tým archeologů z telavivské univerzity.

Zlomky byly nalezeny v jeskynním ohništi, v jehož okolí našel tým archeologů také spálené zvířecí kosti. Lovci z doby kamenné prý používali hrubé, zaoblené nože pro porcování upečeného masa. Nože nemají velké rozměry - nejmenší jsou velikosti lidského zubu, největší velikosti trsátka na kytaru. Stáří kamenných zbytků vědci odhadli podle analýzy kostí.

Domněnku, že jde o řezné nástroje, vědci odvozují z velkého počtu nalezených úlomků. Nenesou totiž žádné známky broušení, po použití se nepochybně otupily a byly odloženy. Archeologové se domnívají, že malé nože byly odlamovány z nožů větších, které lovci používali k bourání velkých ulovených kusů nebo k hloubení skrýší. Žádné podobné zbytky nástrojů nebyly dosud nikdy nalezeny.

Američtí experti podle agentury AP nicméně varují před unáhlenými závěry a poukazují na některé nezodpovězené otázky. Podle chicagského archeologa Yorka Rowana zůstává například záhadou, proč lovci používali "recyklované" malé nože, když v okolí měli dostatek vhodného materiálu k vylamování nožů nových.