Policisté v úterý prohledali studentské koleje ČVUT v Praze na Strahově a dalších místech České republiky kvůli údajným počítačovým pirátům. Podobné zátahy se odehrávaly i v dalších zemích, řekla ČTK mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

"Policisté hledali nelegální data," doplnila policejní mluvčí pro server iDnes.cz. Podobná razie přitom neproběhla na vysokoškolských ubytovnách poprvé. Již v červenci 2007 policie zabavila dva počítače a zadrželi sedm lidí.

Cíl akce je zřejmý - narušit síť počítačů, které umožňují volné sdílení filmů nebo hudby bez potřebných autorských práv. Síť údajných pirátů ilegálně kopírovala a šířila filmy, které jejich vlastníci a producenti ještě ani nevydali na nosičích DVD.

Bližší podrobnosti k akci ale Kopecká říct nechtěla. Budou podle ní nejdříve v pátek, i pak prý bude možné zveřejnit asi jen dílčí informace. Akce podle ní začala ráno a stále pokračuje. "Ona je to mezinárodní akce, probíhá to ve více státech," uvedla.

Podle informací agenturyAFP políčili policisté sítě na počítačové piráty celkem ve 14 zemích, mimo jiné také v Norsku, Velké Británii nebo sousedním Německu. Ve Švédsku, které bylo podle blogu TorrentFreak centrem policejní razie, byly údajně zadrženy čtyři osoby, ale vzápětí propuštěny.

Zátah pod názvem Scéna koordinovali belgičtí kriminalisté.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru