Proti soudnímu rozhodnutí, které zakázalo státu finančně podporovat výzkum embryonálních kmenových buněk, se vláda odvolala v úterý.

Financování tohoto výzkumu koncem srpna zakázal soudce Royce Lamberth. Zdůvodnil to tím, že při výzkumu jsou lidská embrya ničena. Vláda v požadavku na zrušení soudního rozhodnutí uvedla, že zákaz ohrožuje jak případný přínos výzkumu, tak stovky milionů dolarů, které už byly do výzkumu vloženy.

"Mnohé projekty nepřežijí byť jen dočasné přerušení (státního) financování," uvedla vláda ve zdůvodnění.

Poskytnutí státní podpory pro výzkum embryonálních kmenových buněk bylo jedním z prvních kroků, které schválila vláda demokratického prezidenta Baracka Obamy po jeho nástupu do úřadu v lednu 2009. Předchozí vláda republikána George Bushe státní financování takových projektů z etických důvodů odmítala.

Zrušení zákazu financování podle výroku odvolacího soudu není rozhodnutím o věcné podstatě problému. Má jen soudu poskytnout dostatek času k tomu, aby věc zevrubně posoudil a dospěl k odpovědnému a konečnému závěru.

Odvolací soud by měl během několika týdnů stanovit termín řádného soudního řízení; výrok soudu se očekává během několika dalších měsíců. Obě strany pře se pak proti rozsudku mohou odvolat k Nejvyššímu soudu USA.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru