Podle vědců z Rochesterské univerzity v New Yorku vyvolává hraní rychlých akčních her zvýšenou citlivost, která může rovněž zlepšit zvládání více úkolů najednou, schopnost následovat přítele v davu nebo dokonce čtení drobného písma. Toto zjištění patrně potěší zanícené hráče, kteří často slýchají, že jim akční počítačové střílečky nedávají nic, tedy s výjimkou podpory násilí.

Vědci vybrali skupinu mladých lidí ve věku 18 až 25 let, kteří počítačové hry běžně nehrají, a rozdělili je do dvou skupin. Polovina pak 50 hodin hrála střílečky, jako je Call Of Duty 2 či Unreal Tournament, a druhá pomalou strategickou hru The Sims 2. Poté je vědci podrobili sérii testů, v nichž zjistili, že "střílečková" skupina si vedla o 25 procent lépe při rychlém rozhodování.

Dřívější studie britských vědců nepopírá lepší schopnost rozhodování lidí po hraní počítačových her, tvrdí však, že ke zlepšení jejich duševního výkonu to nevede.

Účastníci byli rovněž rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna měla za úkol hrát online hry určené ke zlepšování paměti, logického myšlení a dalších dovedností. Trénovat tímto způsobem mozek měli nejméně deset minut denně, třikrát týdně po dobu alespoň šesti týdnů. Druhá skupina nehrála žádné hry, ale trávila stejný čas surfováním na internetu a odpovídala na otázky vyžadující obecné znalosti. Všichni byli před zahájením výzkumu a po něm podrobeni testu IQ.

Vědci zjistili, že lidi, kteří trénovali mozek, neuspěli po šesti týdnech v testu lépe než lidé, kteří jen brouzdali po internetu.

"Lidé by se měli učit nový jazyk nebo sportovat, pokud chtějí skutečně lepšit výkonnost mozku. Ke stimulaci mozku potřebuje člověk skutečnou výzvu," soudí profesor psychologie a neurologie Phillip Adey z královské akademie v Londýně.