Tvrdí to mezinárodní tým vědců ve studii otištěné v časopise Nature. Experti dále konstatují, že Spojené státy a Evropa tuto "vodní" krizi jen zastírají za pomoci bilionů dolarů investovaných do zdrojů čisté vody.

Vědci odhadují, že téměř 80 procent světové populace, tedy zhruba pět miliard lidí, žije v oblastech s velkým ohrožením "vodní bezpečnosti". Hlavními příčinami jsou špatné hospodaření se sladkovodními toky a jejich znečišťování.

"Ohrožení dostatku vody mezi lidmi a biologické rozmanitosti se šíří jako epidemie," tvrdí Charles Vorosmarty z Newyorské městské univerzity, spoluautor článku v Nature.

Studie s pomocí mapy dokumentuje, že oblasti s vysokou mírou ohrožení vodních toků, znázorněné červenou barvou, zabírají velkou část USA, včetně povodí Mississippi, a téměř celou Evropu. Stejnou barvou jsou znázorněny Indie s řekou Gangou a Čína s veletokem Jang-c'-ťiang. Nejméně ohrožené řeky na světě se naopak nacházejí na Sibiři, v Kanadě, na Aljašce, v Amazonii nebo v severní Austrálii.

Bohaté státy maskují narůstající problémy

Rostoucí blahobyt je často provázen zhoršením situace, například kvůli výstavbě nevhodně umístěných přehrad či intenzivnějším používáním hnojiv, pesticidů a dalších chemikálií. Bohaté národy pak podle autorů studie neutěšenou situaci maskují výstavbou nákladných čističek.

Obyvatelé vyspělých zemí si často základní problémy spojené se zásobováním vodou neuvědomují, protože voda z jejich kohoutku teče čistá. "V průmyslovém světě spočívá strategie hospodaření s vodou spíš v záplatování problémů na konci vodovodního potrubí než v podchycení příčin," vysvětluje spoluautor studie Peter McIntyre z Michiganské univerzity.

Vědci ve své stati vyzývají ostatní země, aby si nebraly příklad z bohatých států, které investují biliony dolarů do vodohospodářství, od stavění přehrad s vodními elektrárnami po výstavbu systémů umožňujících zemědělskou produkci v údolních nivách.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru