Postižené dítě působí neklidně, špatně se soustředí, je impulzivní, což vede k problémům hlavně ve škole. Hyperaktivitou trpí podle vědců každé asi padesáté dítě. Projevuje se více u chlapců než u dívek. Problém je rozpoznatelný již v prvním roce života.

Nejčastěji se jako důvody dětské hyperaktivity uvádí laxní přístup rodičů, příliš cukru ve stravě a biochemické poruchy v nervové soustavě. Již dříve se uvažovalo také o jejích genetických příčinách, protože hyperaktivní dítě mají častěji rodiče se stejným postižením. První potvrzení těchto úvah dává až nynější britský výzkum.

Patnáctičlenný tým porovnával DNA 366 hyperaktivních dětí s DNA 1047 dětí, které těmito poruchami netrpí. Ukázalo se, že u hyperaktivních dětí se častěji vyskytuje stejná konkrétní genetická porucha spojená s kontrolním systémem genů. Vědci také konstatovali, že porucha se vyskytuje v místech, která se jako chromozom 16 podílejí na schizofrenii a autismu. Ten vykazuje některé společné znaky s hyperaktivitou, například sníženou schopnost se učit.

Pesticidy v ovoci a zelenině mohou za hyperaktivitu dětí - čtěte ZDE

Proč mají hyperaktivní děti problémy s domácími úkoly? Chybí jim odpovídající odměna - čtěte ZDE

"Můžeme dnes tvrdit, že hyperaktivita je genetickou nemocí a že mozky dětí vykazující tyto projevy se vyvíjejí jinak než u ostatních dětí," prohlásila vedoucí týmu Anita Thaparová. Její kolegyně Kate Langleyová poznamenala, že hyperaktivitu způsobuje pravděpodobně více genetických změn, nejen ta nyní odhalená, a že v jejím propuknutí hrají roli i dosud neupřesněné vnější vlivy.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru