Pražské České vysoké učení technické (ČVUT) v pátek otevřelo vlastní mateřskou školu, jedná se o první univerzitní školku v Česku. Takzvaná Lvíčata ČVUT jsou určena dětem studentů a zaměstnanců školy, na vybudování školky dostala univerzita příspěvek z EU. Zařízení pro předškoláky je ale v České republice stále málo, chybí hlavně jesle. Feministické organizace už proto zorganizovaly petici za lepší možnosti pro zřizování školek a jeslí.

"Cílem mateřské školy ČVUT je umožnit našim zaměstnancům dřívější návrat z rodičovské dovolené a studentům dostudování i v případě založení rodiny v průběhu studia," uvedl rektor univerzity Václav Havlíček. Na vybudování školky přispěly jednotlivé fakulty, dotaci ale škola získala i z operačního programu Praha-Adaptabilita.

Do školky Lvíčata sídlící v dejvickém univerzitním kampusu nastoupí od října 50 dětí, kromě klasického vzdělávacího programu pro předškoláky nabídne i kroužky angličtiny a seznamování dětí s technikou. "Věřím, že děti získají k technice pozitivní vztah a že řada z nich bude patřit po absolvování základní a střední školy k našim nejlepším studentům," dodal rektor. V prvním roce provozu je školka pro děti zdarma.

Chybějí peníze

ČVUT je přitom první českou vysokou školou, která tento benefit svým zaměstnancům a studentům nabídla, na olomoucké univerzitě podobný plán zatím ztroskotal na nedostatku peněz. Ani soukromé podniky se však do zřizování firemních školek nehrnou, má ji třeba výrobce nemocničních lůžek Linet nebo banka Raiffeisenbank. Vznik firemních školek totiž brzdí přísné normy, které musí zřizovatel splnit, a někdy také peníze.

Zajistit péči o dítě do tří let je pak v Česku ještě obtížnější, podle Ústavu zdravotnických informací a statistik fungovalo v loňském roce 46 jeslí, z toho sedm v hlavním městě. Přitom ještě v roce 1990 bylo těchto zařízení kolem tisícovky. Obce mnoho školek a jeslí v minulosti zrušily, ve druhé polovině 90. let totiž klesala porodnost a dětí bylo málo. Od roku 2003 však populační křivka prudce roste, protože začaly rodit silné populační ročníky.

Česká ženská lobby už kvůli dramatickému nedostatku zařízení pro péči o předškoláky zorganizovala petici. Neziskové organizace v ní požadují například to, aby péče o předškoláky spadala pod kompetenci jednoho ministerstva či vytvoření lepších podmínek pro zřizování školek a jeslí. Zatímco školky patří pod ministerstvo školství, jesle spadají pod resort zdravotnictví. Podnikatelé také musejí při zřizování školky dodržovat velmi přísná hygienická pravidla, například požadované množství zeleně v okolí školky, teplotu a vlhkost vzduchu v interiéru a podobně.