Začíná ostře sledovaná výsledková sezona amerických společností. Čekají se nejhorší výsledky v letošním roce.

Je to hliníkářský gigant Alcoa, který výsledkovou sezonu tradičně zahajuje. Podle analytiků přitom své investory příliš nepotěší. Odborníci oslovení agenturou Bloomberg totiž očekávají, že se zisk společnosti za třetí čtvrtletí propadne až o 29 procent. Zatímco loni činil výnos na akcii 7 centů, nyní by měl spadnout až na 5 centů. Kvartální výsledky zveřejnila firma po uzávěrce tohoto vydání.

Hliníkářská společnost je přitom výjimkou. Analytici totiž očekávají, že zisky společností zahrnutých v indexu S&P 500 za třetí kvartál vzrostou oproti stejnému období loňského roku o 24 procent. Ve druhém čtvrtletí ale zisky firem vzrostly o 49 procent a v prvních třech měsících roku dokonce o polovinu.

Alcoa doplácí zejména na vývoj měnových kurzů v uplynulých měsících. Největší americký producent hliníku totiž prodává kov za dolary, ale většinu nákladů platí v zemích, kde se platí jinými měnami, které vůči dolaru posílily.

Platí to hlavně pro Austrálii, kde Alcoa těží bauxit. Australský dolar vůči svému americkému protějšku posílil ve třetím čtvrtletí o 14 procent. Každých deset procent, o které australská měna posílí, stojí podle červencové zprávy vedení koncernu Alcou ročně 75 milionů dolarů (zhruba 1,3 miliardy korun).

"Měnové kurzy jsou pro společnosti dvousečnou zbraní. Slabý dolar zvyšuje koncernu Alcoa náklady, ale zároveň přispívá k růstu cen hliníku," cituje agentura Bloomberg Briana Yu, analytika finanční skupiny Citigroup.

Jeho slova potvrzuje i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "V současné situaci, kdy má ze sebou dolar období oslabování, vydělávají zejména společnosti, které mají odbytiště na jiných, neamerických trzích," vysvětluje Hatlapatka. Takovými společnostmi jsou technologické firmy i velké potravinářské giganty, jako je například Coca-Cola.

Právě největší konkurent Coca-Coly, společnost PepsiCo, oznámil své čtvrtletní výsledky již včera. Jeho čistý zisk za čtvrtletí stoupl meziročně o 12 procent na 1,92 miliardy dolarů (33,6 miliardy korun). K dobrému výsledku pomohly výrobci sladkých nápojů zejména právě tržby ze zahraničí, které představují 40 procent celkového prodeje.

Žádné dramatické změny ale zřejmě nelze očekávat z bankovního sektoru, který patřil v minulých kvartálech k těm nejsledovanějším. "Třetí čtvrtletí nebylo pro banky moc zajímavé, nečelily žádným zásadním změnám," myslí si Hatlapatka.

Investoři tak svoje očekávání upnou zejména k velkým konglomerátům, které rozsahem svého byznysu lépe odrážejí skutečný vývoj americké ekonomiky a náladu spotřebitelů. K takovým společnostem patří podle Hatlapatky například koncerny Honeywell nebo General Electric.


Těžké čtvrtletí


24 %


očekávaný růst zisků firem


Ve třetím čtvrtletí by měly podle předpovědi analytiků zisky amerických společností z indexu S&P 500 vzrůst oproti stejnému období loňského roku o 24 procent.ˇ

8,8 %


čtvrtletní oslabení dolaru


Vůči společné evropské měně oslabil dolar ve třetím čtvrtletí téměř o devět procent.

Průběh výsledkové sezony


Nejdůležitější americké společnosti zveřejňují výsledky tradičně v prvních dnech a týdnech sezony. Ta neoficiálně začala v noci na dnešek oznámením kvartálního zisku společnosti Alcoa.