Kmitočty z takzvané digitální dividendy, uvolněné po ukončení analogového televizního vysílání, spolu s dalšími volnými frekvencemi v pásmech 1800 a 2600 MHz umožní vstup čtvrtému mobilnímu operátorovi na český trh.

Ten by disponoval podobným rozsahem kmitočtů, které nyní používají operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone. Vyplývá to z návrhu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pro meziresortní připomínkové řízení a následné jednání vlády.

Miliardová aukce

Úřad navrhuje, aby stát frekvence pro nové mobilní hlasové a datové služby prodal formou vícekolové aukce, na niž najme poradenskou firmu. Aukci by vyhlásil ve druhé polovině příštího roku a přidělení kmitočtů předpokládá v roce 2012.

Již dříve předseda úřadu Pavel Dvořák uvedl, že očekává výnos v řádu miliard korun. Za frekvence pro mobilní sítě 3. generace zaplatili tuzemští operátoři v posledním tendru přes devět miliard korun.

Po zapracování připomínek ministerstev se má materiálem zabývat vláda. Kvůli návrhu se měl ve středu sejít s Dvořákem premiér Petr Nečas. Schůzku ale z časových důvodů přesunul na začátek listopadu.

Digitální dividenda

Návrh počítá s využitím kmitočtů v pásmu 800 MHz z tzv. digitální dividendy, tzn. pásma uvolněného po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Pro pásmo 800 MHz a 1800 MHz úřad stanoví limit, jenž umožní získat případnému novému zájemci stejný rozsah kmitočtů, který drží stávající operátoři. Pro pásmo 2600 MHz limit nestanoví. Celkem chce ČTÚ v rámci aukce nabídnout 23 částí spektra.

ČTÚ podmiňuje nabídku kmitočtů jejich využitím pro služby elektronických komunikací, neomezuje se přitom na některou technologii. Obecně však předpokládá, že operátoři kmitočty využijí pro vysokorychlostní mobilní sítě LTE, které nyní dodavatelé testují.

Kromě tuzemských mobilních operátorů mají o frekvence zájem například provozovatel sítě U:fon MobilKom, GTS Novera nebo některé zahraniční firmy. Síť pro vítěze tendru chce vybudovat kupříkladu Nokia Siemens Networks.

Ještě do konce letošního roku vypíše úřad tendr na kmitočty v pásmu 2600 MHz, které lze využít pro vysokorychlostní datové mobilní sítě. Největší váhu mezi výběrovými kritérii má mít nabídnutá cena. Pokud zájemci nepřijdou alespoň s minimální stanovenou částkou, nabídne úřad kmitočty v rámci následně aukce digitální dividendy.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru