Archeologové objevili při vykopávkách v Pavlově na Mikulovsku, na nalezišti Bilancino u Florencie a v oblasti Kostěnki asi 400 kilometrů jižně od Moskvy mlecí kameny připomínající hmoždíř a paličku. Na všech byly pozůstatky rozbitých zrn a mouky, jejichž stáří odborníci stanovili na 30 tisíc let.

Dosud nejstarší nalezené nástroje pro drcení semen obilovin pocházely z doby před 20 tisíci lety. Byly to mlecí kameny objevené při vykopávkách v Izraeli.

Nový nález podle odborného časopisu americké Národní akademie věd Proceedings mění představy vědců o životě lidí v pravěku. Odborníci se až dosud domnívali, že se pralidé živili především masem ulovených zvířat. Nyní se ale ukazuje, že jejich jídelníček byl pestřejší. Nálezy ve třech od sebe vzdálených oblastech navíc potvrzují, že výroba mouky byla rozšířenou praxí.

Mouka se na rozdíl od nezpracovaných plodin a masa dala skladovat dlouhou dobu, aniž se zkazila. Podle odborníků to umožnilo lidem v pravěku omezit výkyvy v zajišťování potravy.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru