Při úterní prohlídce Gusevova bytu policisté zabavili zásilku farmaceutických preparátů z Indie, jakož i tři přenosné počítače a další vybavení. Údaje o podezřelém mají být podle policejní mluvčí v nejbližší době předány Interpolu.

Podezřelý se nejspíš skrývá v zahraničí. V případě dopadení a odsouzení mu podle paragrafu o nezákonném podnikání hrozí až pět let vězení.

Gusevova firma Despmedia podle vyšetřovatelů utržila za indické padělky léku na podporu potence viagra na 120 milionů dolarů (asi 2,145 miliardy Kč) za posledního 3,5 roku a sám Gusev vydělal asi dva miliony dolarů (skoro 36 milionů Kč).

Nabídky na viagru podezřelý rozesílal prostřednictvím programu Glavmed.com zejména po USA a Kanadě, ale i po jiných zemích světa. E-mail provázel i virus, který z "nakažených" počítačů vytvářel sítě pro další šíření spamu.

Podle listu Kommersant jde o průlomový případ. Ruští znalci si totiž nepamatují stíhání nějakého spamera, i když podle odhadů jen loni ruská ekonomika vinou spamu přišla o více než 14 miliard rublů (více než osm miliard korun). Ojedinělé stíhání tak nejspíš situaci zásadně nezmění.


Na spam připadá asi pětina internetové reklamy v Rusku. Skoro tři čtvrtiny spamu ve světě dělají reklamu právě padělkům viagry.

Ruští experti odhadují, že v množství nevyžádané elektronické pošty vedou USA, následované Čínou, Indií a Ruskem. Podle jiných odhadů vede Dánsko před USA a Británií. Spam sice v Rusku zakazuje zákon o reklamě, ale s trestní odpovědností za jeho šíření se dosud nepočítá.