Vědci analyzovali činnost Spiritu od konce roku 2007 do letošního března, kdy vozítko přestalo komunikovat. Stratifikované vrstvy půdy pod vozítkem, které obsahují různé sloučeniny, je přivedly k domněnce, že místem dříve protekl tenký proud vody, který s sebou nesl minerály. Ty snáze rozpustitelné zanesl hlouběji než minerály hůře rozpustné.

Mezi hůře rozpustitelnými minerály blíže povrchu jsou podle vědců pravděpodobně hematit, křemen a sádrovec. Sírany železa, které jsou snáze rozpustitelné, byly, zdá se, zaneseny hlouběji pod povrch. Žádný z minerálů nebyl na povrchu.

K průsaku mohlo dojít díky cyklickým klimatickým změnám během období, kdy byla osa Marsu více nakloněna. Taková období se na Marsu podle vědců opakují řádově jednou za stovky tisíc let.

Spirit je na Marsu spolu se sesterskou sondou Opportunity od roku 2004. Základní mise obou vozítek byla původně tříměsíční, nakonec se ale protáhla na rekordní délku. Spirit od svého přistání na Marsu stihl prozkoumat asi osm kilometrů dlouhý pruh země, než loni v dubnu uvízl v písku.


NASA se proto letos v lednu rozhodl, že bude robota využívat jen ke "stacionárnímu" výzkumu povrchu Marsu a už se ho nebude pokoušet vyprostit. Později však vozítko přestalo kvůli nedostatku energie komunikovat se Zemí a uložilo se k zimnímu spánku. NASA doufá, že s koncem marsovské zimy sonda začne nabírat solárními panely víc energie a znovu se s ní podaří navázat kontakt.