"Tyto úniky je třeba před startem raketoplánu opravit, a tak jsme rozhodli, že odložíme odpočítávání startu nejméně o jeden den," uvedla NASA. Původně odpočítávání mělo začít v nejbližších hodinách a start se měl uskutečnit v pondělních 21:40 SEČ. Představitelé agentury podotkli, že v každém případě by příští týden mělo být většinou pro start raketoplánu příznivé počasí.

Problémy s únikem paliva řešili pracovníci NASA již minulý týden. Současné problémy jsou jiného rázu. Podle agentury nicméně nejde o nic neobvyklého a její inženýři již s takovou opravou mají zkušenosti.

NASA se v současnosti blíží k úplnému konci používání raketoplánů při letu do vesmíru. Kromě chystané mise raketoplánu Discovery k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se ještě příští rok uskuteční jeden nebo dva lety jiného raketoplánu.

V případě Discovery bude poslední let jeho 39. Po nadcházejícím letu bude mít nalétáno kolem 240 milionů kilometrů a bude mít za sebou rok čistého času ve vesmíru. Raketoplán v minulosti vynesl do vesmíru například Hubbleův teleskop.

Na své poslední misi by měl ve vesmíru strávit 11 dní a dopravit k ISS logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice a modul pro uložení zásob a odpadu. Raketoplán vynese na oběžnou dráhu také náhradní díly pro nutné opravy na ISS.

Nejatraktivnějším nákladem na palubě posledního letu raketoplánu Discovery nicméně zřejmě bude robot vnějškově podobný člověku Robonaut 2. Robot o hmotnosti kolem 136 kilogramů sestává z hlavy, trupu a dvou rukou. Podle NASA bude schopen pracovat vedle lidí. Nadcházející let by měl ověřit jeho schopnosti.