Problémy s archivací elektronických dat slibuje vyřešit pražská firma Northern Star. A tvrdí, že navždy. Její zapisovatelný DVD disk nazvaný Data Tresor Disc se vyrábí nově vyvinutou technologií.

Společnost má velké ambice: svým zákazníkům garantuje uchování dat v neporušené podobě po dobu 160 let.

Tři roky vývoje

Přitom u běžných DVD je jistota nepoškození dat maximálně po dobu několika let. Průhledné, kouřově zabarvené DVD s mottem „Zapiš jednou, čti navždy“ se liší hlavně tím, že jako zápisovou vrstvu nepoužívá organické materiály jako běžná DVD, ale keramicko-kovové nanovrstvy.

Firma už si v Česku zažádala o patent, chce se přihlásit i o patent světový.

„Technologii jsme vyvíjeli téměř tři roky, používáme ji jako jediní na světě. Mezi dvě polykarbonátové vrstvy disku naprašujeme mikročástice kovu a keramiky v tenkých nanovrstvách a pak je slepíme UV zářením,“ říká ředitel společnosti Jaroslav Polívka, který se technologiemi zápisu dat zabývá už dvacet let.

Firma Northern Star slibuje DVD, které nezničí UV záření, magnetismus, radiace, vlhko ani extrémní teploty. Podrobnosti o této technologii čtětě v pondělních HN.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru