Čínští vědci v nové studii uvádějí, že problémy v chování dětí mohou být spojeny s vysokou hladinou hormonu kortizolu, který tělo produkuje během stresujícího a nesnadného porodu. "Spojení mezi způsobem porodu a následnou dětskou psychopatologií je možná spojený s reakcí na kortizol," uvedli vědci ve studii zveřejněné v listu BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology.

Předchozí výzkumy už zjistily, že hladina kortizolu v pupečníkové krvi je nejnižší u dětí narozených nevynuceným císařským řezem, po němž co do hladiny kortizolu následuje spontánní porod přirozenou cestou. Nejvyšší množství pak bylo zjištěno u porodů, při nichž byly použity kleště nebo podtlak.

Výzkum autorů nové studie sledoval více než 4000 dětí narozených v jihočínských provinciích Če-ťiang a Ťiang-su. Ve věku čtyř až šesti let u nich byly sledovány takové problémy chování, jako je uzavřenost do sebe, deprese, potíže s pozorností nebo delikventní či agresivní chování. Tyto problémy byly nejnižší u dětí narozených císařským řezem a nejvyšší u těch, při jejichž porodu došlo na kleště a podtlak, uvedli vědci.


Počet porodů císařským řezem v Číně stoupá, především v bohatších oblastech na jihovýchodě země a ve velkých městech. Zatímco v roce 1994 tu císařským řezem rodilo zhruba 22 procent žen, v roce 2006 už to bylo 56 procent.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru