Start raketoplánu, který má vyletět na svou 39. misi, byl odložen již potřetí. Původně byl let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) plánován na pondělí, kvůli technickým problémům ho řídicí středisko posunulo na úterý a poté na středu.

Podle agentury Reuters přesný čas startu zatím nebyl stanoven, ale další možnost odletu bude ve čtvrtek v 15:29 místního času (20:29 SEČ). Předpověď počasí však dává jen 30procentní šanci, že nastanou příznivé podmínky. V pátek je pravděpodobnost dobrého počasí 70 procent.

Discovery bude mít na nadcházející výpravě za sebou 24 let služby, nalétáno přibližně 250 milionů kilometrů. Na své poslední misi by měl raketoplán strávit 11 dní a dopravit k ISS logistickou plošinu užívanou při práci astronautů vně stanice, víceúčelový modul, zásoby i náhradní díly na nutné opravy a také humanoidního robota, který bude prvním takovým zařízením vypuštěným do vesmíru.

První let Discovery se uskutečnil 30. října 1984. Během 38 misí strávil raketoplán 351 dní na oběžné dráze, tedy téměř celý rok. Zemi obletěl 5628krát a nesl celkem 246 členů posádky.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru