V úterý 23. listopadu se v aukční síni Christie’s v Londýně bude dražit unikátní počítač Apple I. Jde o první model značky Apple, který sestavil Steve Wozniak a který začal prodávat Steve Jobs v červenci 1976. Apple I byl unikátní v tom, že šlo o funkční sadu přibližně 60 součástek, zatímco konkurenční mikropočítače bylo nutné sestavovat součástku po součástce.

Výkon počítače Apple I dnes trumfne i mikrovlnná trouba, ale na tehdejší dobu byl procesor MOS 6502 s taktem 1 MHz špičkový hardware, stejně jako 8 kilobajtů paměti. Zatímco cena počítače Apple I v roce 1976 byla 666,66 dolarů, vyvolávací cena londýnského kusu je stanovena na 150 tisíc liber (4,3 milionu Kč).

Počítač Apple I vznikl v přibližně 200 exemplářích, do současnosti jich přežila přibližně čtvrtina. To z Apple I dělá významný sběratelský kousek. Na hodnotě draženému exempláři přidává jeho stav a výbava. Nechybí originální balení, návody k použití ani dopis podepsaný Stevem Jobsem, který dodnes Apple vede.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru