Dramatický růst slevových serverů v Česku se zbrzdil a nastává fáze konsolidace. Největší server pro hromadné nakupování Slevomat, který je na trhu sedm měsíců, uzavřel partnerství s podobným serverem Vykupto.cz. Koupil v něm minoritní podíl. Většinový podíl má Slevomat také v dalším serveru - Cupolis.cz.

Oba portály, Slevomat i Vykupto, budou fungovat odděleně. Spolupracovat budou ale v marketingové, právní i technologické oblasti, uvedl vlastník Vykupto.cz Tomáš Bátrla. Celkem na českém trhu působí asi osmdesát podobných projektů. V USA, kde vznikl předobraz všech českých portálů Groupon.com, přitom funguje podle Čupra jen šedesát takzvaných Groupon klonů, a i to považují odborné servery o internetovém podnikání za velké číslo.

Portály hromadného nakupování jsou na českém internetu hitem posledních měsíců. "Spouštěli jsme 12. dubna, tedy před sedmi měsíci. Už jsme zákazníkům ušetřili přes 120 milionů korun. Slevy na českém trhu táhnou,“ řekl šéf Slevomatu.cz Tomáš Čupr.

"Rychlost, s jakou jsme se na trhu usadili a jak se hromadné nakupování rozrostlo, je fenomenální. Za poslední půlrok máme osmdesát tisíc zákazníků a tempo je takové, že bychom měli do konce roku překročit sto tisíc. Prodáváme přes 2000 kuponů denně, oslovuje nás až sto firem denně,“ řekl Čupr. Vykupto vzniklo ve stejný den jako Slevomat.

Slevových serverů je na trhu už Slevomat se rozšířil jako "Zlavomat.sk“ i na Slovensko a uvažuje o expanzi dále na východ. Groupon totiž pokrývá hlavně západoevropské státy. "Když budeme úspěšní, můžeme být východoevropský Groupon a možná se pro něj staneme zajímavým terčem pro akvizici,“ neskrývá své plány, co se serverem dále, Čupr.

Na tiskové konferenci Slevomat představil také záměr vytvořit etický kodex provozovatelů slevových serverů, který by měl zajistit ochranu zákazníků pro případ krachu některého z projektů. Schůzky věnované této problematice se podle Slevomatu zúčastnili vlastníci serverů, které pokrývají 80 procent českého trhu.

V kodexu by měla být například povinnost vrátit peníze v případě, že slevový voucher nebudou zákazníci moci využít nebo závazek "nepřeplňování“ subjektů, do kterých portály slevy prodávají.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru