V Česku se dnes začíná prodávat tablet iPad firmy Apple. Zařízení, kterého se po celém světě prodaly již miliony kusů, se tak před Vánoci oficiálně dostává i k domácím zákazníkům.
Dosud si jej zájemci většinou dováželi ze zahraničí sami, případně kupovali u internetových obchodníků, kteří organizovali dovozy ve velkém.

Přístroj bude ode dneška k dispozici pouze u autorizovaných prodejců Apple, tedy v obchodech iStyle, iWorld a iSetos a v prodejnách řetězce Datart. Cenu včera prodejci ani Apple nesdělili, podle informací HN začíná doporučená částka od dvanácti a půl tisíce korun za nejlevnější verzi.

Někteří z prodejců jej ale zřejmě nabídnou ještě levněji, aby podpořili předvánoční prodej. Tak se dostanou na nižší sumu, než je nyní průměrná cena „šedých“ dovozů z USA nebo Evropy.

K iPadu bude možné dokoupit také internetový tarif od Telefóniky O2, která nabídne první tři měsíce připojení k internetu zdarma. Poté si uživatel vybere mezi měsíčním paušálem nebo denním předplaceným připojením. Tablet nicméně nebude blokován, takže akceptuje SIM kartu kteréhokoli českého operátora.

Byznys s aplikacemi

Společnost Apple vydělává (stejně jako v případě iPhone) kromě prodeje samotného tabletu i na prodeji aplikací. V Česku se vývoji pro iPhone a iPad věnuje hned několik firem a vývojářských týmů. Například brněnští herní vývojáři Madfinger Games dosáhli více než osmi set tisíc stažení své hry Samurai: Way of the Warrior.

iPad uvedl Apple v dubnu letošního roku a otevřel jím novou kategorii produktů. Na trhu má zatím výsadní postavení, mnoho výrobců spotřební elektroniky se ale chystá v reakci na úspěch iPadu uvést své vlastní tablety začátkem příštího roku.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru