Nedávné ostřelování jihokorejského ostrova ve Žlutém moři souvisí s „vnitřními stížnostmi“ v KLDR na horšící se ekonomickou situaci a nástupnický proces. Ve středu to podle agentury Jonhap řekl šéf tajných služeb Jižní Koreje Won Se-hun.

„Je vysoká pravděpodobnost, že Sever znovu zaútočí,“ pronesl před parlamentní komisí. Kromě toho řekl, že jeden z odposlechnutých telefonátů v srpnu naznačil, že se KLDR chystá ve Žlutém moři k útoku.

Útok Severokorejců na ostrov Jonpchjong stál koncem listopadu život dva vojáky a dva civilisty. Jižní Korea v reakci uspořádala spolu s USA námořní vojenské cvičení. Zúčastnila se ho americká letadlová loď George Washington s 5500 námořníky. Může nést 75 letounů, včetně stíhacích bombardérů schopných doplňování paliva za letu. Doprovázely ji nejméně čtyři další válečné lodi. Soul na cvičení vyslal tři torpédoborce, fregaty a letectvo zaměřené na ničení ponorek.

Ve středu vedení jihokorejské armády oznámilo, že ještě letos nebo začátkem příštího roku uspořádají obě země další manévry. Jihokorejská armáda zároveň rozmisťuje na Jonpchjongu rakety krátkého doletu země-vzduch, aby na ostrově posílila svou obranu. Měl by tam být také zvýšen počet vojáků, napsala agentura AP.

KLDR označila manévry za provokaci a pohrozila dalším útokem. Čína, která je klíčovým hráčem pro další vývoj na rozděleném poloostrově, nebude podle svého středečního vyjádření „chránit žádnou stranu“ a chce přispět k vyřešení krize jako „zodpovědná velmoc. Vyzvala také k návratu k šestistranným rozhovorům a zabránila tomu, aby bylo dělostřelecké ostřelování odsouzeno v Radě bezpečnosti OSN.

Opatrný postoj Číňanů znepokojuje USA, mnozí z tamních politiků se vyjádřili v tom smyslu, že by měl Peking vyvinout na Pchjongjang větší nátlak. Dokumenty amerického ministerstva zahraničí zveřejněné v pondělí serverem WikiLeaks nicméně naznačují, že i poslednímu ochránci totalitního severokorejského režimu dochází s nevypočitatelným Kim Čong-ilem trpělivost. Zároveň se z nich ale zdá, že čínští komunisté nemají na dění v KLDR takový vliv, jak se předpokládá.

Útok na ostrov Jonpchjong, podobně jako dřívější potopení jihokorejské korvety, dávají analytici do souvislosti s vnitřním vývojem na Severu. Jde především o snahu Kim Čong-ila předat vládu svému nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi, který je však nezkušený a bez větších „zásluh“. Spekuluje se také o kritické ekonomické situaci v zemi a o tom, že se vládci možná nejuzavřenější země světa snaží opakovanými hrozbami vynutit zásilky pomoci.