Google se chystá ještě do konce roku spustit online obchod s elektronickými knihami Google Editions. Projekt naváže na současnou službu Google Books, která umožňuje vyhledávat v obsahu knih a číst z nich ukázky, pro koupi titulů ale zatím odkazuje na nezávislé online knihkupectví v čele s Amazon.com. Informaci jako první přinesl The Wall Street Journal.

"Ve Spojených státech plánujeme spuštění do konce roku, mezinárodně bude služba dostupná v prvním čtvrtletí příštího roku,“ uvedl pro WSJ Scott Dougall, produktový ředitel Google.

Veřejně dostupné podmínky pro vydavatele ukazují, že Google nabídne knihy za stejnou cenu, jako je nejnižší dostupná cena fyzické verze. V základním nastavení ale doporučuje stanovit cenu na 80 procent nejnižší ceny tištěné verze. Stejně tak Google doporučuje nabízet knihy bez ochrany před kopírováním (DRM – Digital Rights Management). Pokud se vydavatelé rozhodnou DRM použít, nabídne jim Gogole technologii Adobe ACS4 DRM, která funguje s formáty ePub a PDF.

Google Editions umožní nakupovat knihy nejen přímo od Google, ale i od dalších obchodníků, tak jako doposud. Změna bude spočívat v navázání knih na Google účet, který miliony lidí používají i v telefonech s operačním systémem Android.

Knihy půjde číst na počítačích s připojením k internetu, na mobilních telefonech i na zatím nespecifikovaných elektronických čtečkách. Vzhledem k podporovaným formátům PDF a ePub je pravděpodobné, že mezi podporované čtečky budou patřit zařízení Sony dostupné i v Česku.

Úspěch Google v oblasti elektronických knih je zatím těžké odhadovat. Podle obchodních podmínek totiž nabídne vydavatelům přibližně polovinu s koncové ceny knih, konkurenti jako je Amazon.com vydavatelům dává 70 procent z každé prodané knihy.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru