Na oběžnou dráhu ve středu z amerického Mysu Canaveral odstartovala první raketa od soukromé firmy určená pro potřeby amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Raketa Falcon 9 od firmy Exploration Technologies (SpaceX) na svém prvním zkušebním letu nese modul Dragon.

Let má ukázat, že i soukromá firma může NASA poskytnout technologie užitečné pro lety na oběžnou dráhu. Americká firma chce modul vypustit na oběžnou dráhu a po třech hodinách jej dopravit zpátky na Zemi. Jde o první takový pokus prováděný soukromou společností.

Modul má dvakrát obletět Zemi a později se s pomocí padáku snést do vod Tichého oceánu zhruba 800 kilometrů od mexického pobřeží.

 

 

NASA spoléhá na několik soukromých společností včetně SpaceX, že jí pomohou s dopravováním lidí a zásob na oběžnou dráhu poté, co příští rok ukončí svůj program raketoplánů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru