Druh japonského lososa přežil a daří se mu v jezeře poblíž japonské posvátné hory Fudži. Vědci se domnívali, že tento druh v Japonsku vyhynul už před 70 lety. Nyní ho ale objevili v jezeře, které je oblíbeným cílem turistů.

Losos nerka (Oncorhynchus nerka) podle předpokladů zmizel z japonských vod v roce 1940, kdy projekt vodní elektrárny způsobil zvýšenou kyselost vod v jeho rodném jezeře v severní prefektuře Akita.

Ještě předtím sice bylo údajně na 100 tisíc nerčích jiker přepraveno do jezera Saiko vzdáleného 500 kilometrů jižně, ale přesto se předpokládalo, že losos nepřežil.

Tým profesora Tecudžiho Nakaba z Kjótské univerzity v jezeře Saiko na tyto lososy ale náhodou narazil. "Bylo to skutečně překvapení. Je to velmi zajímavá ryba - je to poklad. Musíme ho chránit a nenechat ho znovu zmizet," zdůraznil Nakabo.

Profesor předložil snímky i videozáznam temně olivového lososa s černými skvrnkami na hřbetě. Kuni-masu, jak je nazýván v japonštině, dorůstá délky asi 30 centimetrů.

Podle japonského profesora žije v jezeře Saiko dostatečně početná populace, aby přežil, ovšem s podmínkou, že bude přinejmenším zachováno současné prostředí. Také vyjádřil naději, že jej nezačnou lovit rybáři. Jezero Saiko je oblast velmi vyhledávaná turisty. Láká je sem mimo jiné výhled na Fudžijamu a horkovodní zřídla.

Losos nerka je stále ještě veden na seznamu vyhynulých druhů japonského ministerstva životního prostředí. Před aktualizací seznamu pro rok 2012 bude muset být Nakabův "objev" prověřen, uvedl Jobukaze Naniwa z ministerstva.

Připomněl, že v Japonsku bylo podobně znovu objeveno několik dalších přírodních druhů, například korýšů či rostlin, považovaných za vyhynulé.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru