Příklady zajímavých aplikací

Angry Birds (všechny telefony)

Zábavná logická hra, která patří mezi nejprodávanější

HN Reader (iPhone)

Čtečka nejnovějších článků z Hospodářských novin a iHNed

Money Dnes (iPhone)

Ověření firmy v rejstříku a další byznysové nezbytnosti

Evernote (Android, iPhone)

Vytváření textových, zvukových či fotografických poznámek

Cyrrus (iPhone)

Aplikace obchodníků s cennými papíry. Kurzy, komentáře, zprávy

Kindle (iPhone, iPad, Android)

Čtečka e-knih internetového obchodu Amazon

WaveSecure (Android)

Zabezpečení mobilu a jeho výmaz či blokace při krádeži

Pokud máme věřit předvánočním prohlášením prodejců elektroniky, pak mnoho lidí našlo pod stromečkem nový mobilní telefon. Většinou jde o "chytré telefony" vybavené operačním systémem, ať už iPhone od Applu, mobily se systémem Android nebo Nokie se Symbianem.

S telefony už to je pomalu stejné jako s počítačem a operačním systémem. V základní výbavě jsou obvykle kalendáře, e-mailové programy či čtečky dokumentů, další programy se pak musejí dokoupit.

Naštěstí Apple i Google ve svých obchodech nabízejí stovky tisíc způsobů, jak utratit za aplikace pro telefony další hromady peněz.

Miliarda pro vývojáře

Někteří majitelé tak umí utratit za aplikace to samé, co za telefon. Zvláště pro Apple jsou aplikace dalším zajímavým zdrojem příjmů. Stojí sice většinou do deseti dolarů a drtivá většina spíš mezi jedním a pěti dolary, stahují se jich ale miliony a firma má z každé třicet procent. Zbytek jde vývojáři.

Apple se tak mohl už v červenci pochlubit, že vývojářům poslal miliardu dolarů. Ti jsou na oplátku jednou z nohou, na nichž stojí úspěch iPhonu a tabletu iPad.

Ty samé podmínky má pro vývojáře ve svém "Android Marketu" i Google. Možnost stahovat placené aplikace přišla pro Čechy letos na podzim. V Marketu se tak objevilo hned několik zajímavých programů v ceně kolem padesáti až sto padesáti korun.

Mnoho velmi dobrých a důležitých aplikací je navíc zdarma. Často jde o různé specializované čtečky novin nebo aplikace pro pohodlný přístup k sociálním sítím. Placené aplikace mívají také své verze zdarma jako ukázku dvou či tří vlastností verze plné.

Pozadu v souboji o další peníze uživatelů nezůstává ani Nokia, i když její Ovi Store na to, že telefonů se Symbianem je zatím nejvíce, nepatří mezi tak oblíbené jako konkurence.