Navštívíte-li v zimě Šumavu, kromě lyžování nebo běžkování tam můžete také pozorovat lesní zvěř. Na Jeleních vrších u Stožce začne sezona druhou lednovou sobotu, na Berankách u Srní první návštěvníci přišli už před Vánocemi. Několik lednových termínů je zamluveno dopředu, řekl dnes ČTK člen projekčního týmu zimního pozorování zvěře Jiří Kec.

V roce 2008 sledovalo jeleny z pozorovatelen 587 lidí, loni už 754. Potřebné informace o projektu zájemci získají v informačních střediscích ve Stožci a v Rokytě nebo na webových stránkách NP Šumava www.npsumava.cz. Potom už mohou sledovat jeleny a laně, jak si pochutnávají na senu, řepě, mrkvi a ovsu.

Z vyšších poloh parku se začne vysoká do přirozených zimovišť, kde byly vybudovány obůrky, stahovat tehdy, když se přes sněhovou peřinu nemůže dostat k trávě. Správci parku pak zvěř v obůrkách přikrmují, aby nepáchala škody v nižších polohách, kde se snaží změnit kulturní smrčiny ve smíšené lesy. Do obor se dostane i srnčí, občas také černá. Slabší kusy, oddělené od stáda, si někdy troufne skolit rys. Toho ale návštěvníci pozorovatelen uvidí stěží. Odjíždějí odtud ale prý nadšení s desítkami snímků a filmových záběrů.

Správci parku se snaží počet kusů jelení zvěře v rezervaci udržet v rovnováze, zhruba deset kusů by mělo žít na tisícovce hektarů. Přímo v národním parku jich žije kolem 700, v období říje se tam ale stahuje i zvěř z okolí, migruje na území až 120 kilometrů čtverečních. Letos bylo při březnovém sčítání zaevidováno na 1080 kusů, kolem 500 jich musí správci ročně odstřelit.

"My v parku neprovádíme takový odstřel jako jinde, máme svoje pravidla. Máme tady hodně staré jeleny, kteří by v běžných honitbách byli už dávno ulovení, jsou tu raritní, trofejové kusy. Tady může jelen umřít i stářím, pokud nezahyne na zranění utržená v říji. My tu vlastně plníme úlohu predátora – vlka, který tady není. Nejdeme po trofejích," vysvětluje Kec.

Migrující vlci se na Šumavě sice vyskytují, ale ne v takovém množství, aby ovlivnili populaci jelena. Žádná jiná zvěř se v parku nepřemnoží, třeba o regulaci srnčí se postarají rysi a stavy černé jsou nízké. V zimě se divoká prasata stahují do nížin.