Maloobchodní tržby v listopadu bez sezónního očistění meziročně vzrostly o pět procent po říjnovém poklesu o 0,7 procenta. Výsledek byl ovlivněn zejména růstem tržeb v motoristickém segmentu a vyšším počtem pracovních dní. Uvedl to v úterý Český statistický úřad.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v listopadu snížily reálně meziměsíčně o 0,3 procenta. Meziročně se naopak zvýšily o 3,4 procenta.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně o 12 procent. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 15,2 procenta, z toho za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 16,3 procenta.

"Třetí nejvyšší růst v roce 2010 byl ovlivněn kromě vyššího počtu pracovních dní také zvýšeným prodejem nákladních automobilů a pokračujícím zvýšeným prodejem pneumatik. S tím souvisel i růst tržeb za opravy o 9,6 procenta, který byl nejvyšší od července 2008," uvedl ČSÚ.

Pomohl boom e-shopů

Růst listopadových maloobchodních tržeb je mírným překvapením, uvádí analytik Home Credit Michal Kozub.

Propad v říjnu i negativní výsledky maloobchodu v unii podle něj předpovídaly spíše horší výsledky. Na lepší tržby měly konečně vliv vánoční nákupy, které se v předchozích letech projevovaly už v říjnu.

"K pozitivnímu výsledku přispěly ve velkém internetové nákupy, které meziměsíčně rostly o 24 %. E-shopy zažily v roce 2010 raketový vzestup a před Vánocemi je zákazníci využívali ještě více než v průběhu roku. Internetové obchody budou s největší pravděpodobností tahounem i v prosinci," komentuje Kozub.

Dařilo se i prodeji osobních automobilů a pohonných hmot, kterým pomohlo nezvykle teplé počasí na začátku měsíce. Nově registrovaných osobních aut bylo o 4000 víc než v říjnu. Pohonné hmoty podražily o 35 haléřů na litr, což se projevilo v poklesu jejich prodeje o 4,9 %.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru