Proti sobě stojí dva úspěšní soutěžící a jeden superpočítač jménem Watson. První kolo třídenního souboje je u konce, další dvě šampiony ještě čekají.

Pondělní klání člověka proti počítači v americké vědomostní soutěži Jeopardy! skončilo remízou. Celkového vítěze se diváci dozvědí ve středu.

Watson pochází z dílny firmy IBM a jak poznamenala agentura Reuters, během souboje prokázal opravdu hluboké znalosti. Na druhou stranu ale také chyboval.

Ve hře o cenu v hodnotě milion dolarů se proti superpočítači postavili bývalí nejúspěšnější hráči Ken Jennings a Brad Rutter. V prvním kole hry, která se stala předlohou českého pořadu Riskuj, se nejméně dařilo Jenningsovi. Ten končil s dvěma tisíci dolary. O poznání lepší byli Rutter i Watson, kteří oba získali 5000 dolarů.

Watsona potopily "hloupé chyby"

Počítač správně odpověděl třeba na otázky o britské kapele Beatles, italském renesančním umělci Michelangelovi nebo o americkém plavci Michaelu Phelpsovi. Dopustil se ale i několika "hloupých" chyb. Jednou například zopakoval špatnou odpověď svého soka. Jindy na otázku po synonymu, které vyjadřuje "módní eleganci" a zároveň "skupinu studentů" odpověděl slovem "chic" (vkusný) namísto "class" (třída, úroveň).

Podobné potíže měl Watson i při některých cvičných kolech. Jednou třeba chybně řekl Beethoven, když správná odpověď byla Jamie Foxx (americký herec a hudebník). Rutter v reakci na to zavtipkoval, že se mu tihle dva taky pořád pletou, ale z Watsona ale nevyšla ani hláska.

Superpočítač Watson řeší problémy za pomoci složitých algoritmů a je prý výkonnější  než počítač Deep Blue, který v roce 1997 v partii šachu porazil ruského velmistra Garriho Kasparova. Hlavním zadáním programátorů bylo, aby Watson měl schopnost rozlišovat nuance jazyka a chápal slovní hříčky, které tvoří důležitou část hry Jeopardy.

Před samotnou účastí Watson absolvoval náročný trénink, při němž se zhruba ve sto hrách nanečisto postavil bývalým šampionům soutěže. Z nich jsou právě Jennings a Rutters pravděpodobně ti nejsilnější. Jennings zaznamenal v Jeopardy rekordních 74 vítězství v řadě, Rutter si zase v dějinách soutěže odnesl nejvyšší celkovou výhru 3,3 milionu dolarů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru