Národní knihovna České republiky a Moravská zemská knihovna dnes představily strategii digitalizace knih a periodik uložených ve fondech obou knihoven. Jde o dva projekty, které spojuje samotný proces převodu knih do elektronické podoby, který navazuje na digitalizační projekty, které Národní knihovna zahájila v roce 1996.

Prvním projektem je Národní digitální knihovna. Na tento projekt NK získala dotaci z Integrovaného operačního programu EU ve výši 255 milionů korun, ze státního rozpočtu projekt spolufinancuje ministerstvo kultury částkou 45 milionů korun. Partnerem projektu je Moravská zemská knihovna, která má stejně jako Národní knihovna ČR právo povinného výtisku, tedy zákonný nárok na archivní výtisk každé publikace vydané na území České republiky.

Cílem tohoto projektu je do roku 2019 zdigitalizovat přibližně 300 tisíc knižních svazků z 19. až 21. století o 50 milionech stran, bezpečně je uložit a zpřístupnit s fulltextovým vyhledáváním. Technologický koordinátor projektu Tomáš Svoboda z Národní knihovny při představení projektu kladl důraz na snahu o maximální otevřenost, a to i v oblasti formátů. Základním formátem bude oficiální archivační verze formátu PDF definovaná standardem ISO 19005-1:2005.

Digitalizaci zajistí dvě dílny vybavené robotickými skenery, které zvládají automaticky obracet stránky. Volba nákupu vlastního technického vybavení namísto outsourcingu vychází podle Bohdany Stoklasové, koordinátorky projektu pro knihovnické činnosti, z ekonomické analýzy nákladů. Personální zajištění projektu budou obě knihovny z větší části hradit ze svých rozpočtů. Národní knihovna ČR pak bude nezávisle na nových projektech pokračovat v digitalizaci rukopisů a prvotisků, která je nejnáročnější na ochranu původních materiálů.

Google Knihy v Česku
Druhým digitalizačním projektem je digitalizace historických fondů a sbírek Slovanské knihovny (součást Národní knihovny ČR) společností Google v rámci projektu Google Books. Národní knihovna je teprve dvanáctou evropskou knihovnou, jejíž vybrané svazky Google zpřístupní ve službě Google Knihy.

V tomto projektu půjde přibližně o 200 tisíc svazků starých tisků z 16. až 19. století. V následujících letech se čeští uživatelé i badatelé ze zahraničí dostanou k unikátním dílům Erasma Rotterdamského, Jana Amose Komenského nebo Josefa Dobrovského. Google zajistí samotný proces digitalizace bez nároku na finanční kompenzaci. "Skenování knih zajistí Google zdarma. Uhradíme i převoz knih ke zpracování a další náklady spojené s logistickým zajištěním projektu," uvedla na tiskové konferenci Annabella Weisl, která má v Google na starost spolupráci s evropskými knihovnami. 

Knihovna v rámci projektu získá kopii všech digitalizovaných dokumentů včetně plných textů. Digitalizované dokumenty budou přístupné jak prostřednictvím služby Google Knihy, tak na webu Národní digitální knihovny.

V současnosti je v programu Knihy Google zahrnuto více než 15 milionů knih, z nichž asi 12 milionů pochází od více než 40 partnerských knihoven z celého světa. Pro Google je digitalizace knih Národní knihovny a Moravské zemské knihovny už druhým projektem zaměřeným na kulturu. První vlaštovkou bylo začlenění muzea Kampa do Google Art Projektu na www.googleartproject.com.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru