Apple dnes podle očekávání představil novou modelovou řadu profesionálních přenosných počítačů Macbook Pro. Největší novinkou a malou revolucí je začlenění konektorů označovaných jako Thunderbolt – blesk. Hlavní cílovou skupinou uživatelů pro Thunderbolt jsou profesionálové v oblasti počítačové grafiky a animací, tedy v doméně, kde je Apple se svými počítači dlouhodobě etablovaný.

Tři hlavní zlepšováky

Nové Macbooky Pro budou k dostání ve třech nezměněných velikostech obrazovky – 13, 15 a 17“ respektive 34, 39 a 43 cm.  Hlavní vylepšení se skrývají v unibody hliníkovém těle. Notebooky jsou vybavené novými procesory Intel Core i5 a i7 představenými v lednu na veletrhu CES 2011 v Las Vegas. 

Nové procesory doprovází nové grafické karty, potvrdila se i zpráva o tom, že některé modely budou používat pouze integrovaný grafický čip Intel. Třetím zlepšením je již zmíněný konektor Thunderbolt. Menší změny pak zahrnují například zachování výdrže na baterii přes vyšší výkon počítačů nebo novou webovou kameru FaceTime pro videokonference.

Naopak by se neměly měnit ceny. Apple drží strategii stálých cen, nejlevnější 13“ Macbook Pro se prodává za 1199 USD, v česku by se jeho cena měla pohybovat kolem 28 tisíc korun. Zároveň je možné počítat se snížením cen stávajících modelů, skladové zásoby jsou ale minimální a slevy se obvykle pohybují kolem dvaceti procent. Nové modely přitom podle Apple přinášejí až dvojnásobný výkon.

Jako blesk

Datové přenosy prostřednictvím technologie Thunderbolt probíhají rychlostí 10 Gbps, přenos celovečerního filmu tak zabere přibližně půl minuty. Teoreticky je Thunderbolt 20x rychlejší než USB 2.0 a dvakrát tak rychlý jako nový standard USB 3.0, který v laboratorních podmínkách zvládá přenosovou rychlost až 5 Gbps. Když Intel představoval koncept Thunderboltu označovaný jako Light Peak, hovořilo se o potenciální rychlosti 100 Gbps při použití optických vláken.

Prostřednictvím jednoho konektoru lze přenášet video i data díky podpoře dvou přenosových protokolů – PCI Express pro data s možností připojit téměř jakýkoliv typ zařízení a DisplayPort, který umožňuje přenos videa s rozlišením vyšším než je FullHD zároveň s osmi zvukovými kanály. V tomto ohledu může Thunderbolt nahradit HDMI.

Technologie umožňuje používat klasické metalické i optické kabely a umí řetězit zapojená zařízení podobně jako technologie USB. Thunderbird v podání Apple je zpětně kompatibilní s adaptéry DisplayPort, které Apple používá pro připojení externích obrazovek. Zařízení pro technologii Thunderbolt připravují například společnosti Avid (profesionální AV karty), Blackmagic (profesionální AV karty), LaCie (síťové disky a úložiště), Promise (síťové disky a úložiště) a Western Digital (pevné a síťové disky a úložiště).

Macbooky Pro, model po modelu

Nejlevnější model s úhlopříčkou 13“ porušuje tradici Apple nabízet v noteboocích samostatné grafické karty. Nejvýkonnější dvoujádrový procesor na trhu Core i5 od Intelu tak musí zvládnout i grafické výpočty prostřednictvím integrovaného čipu Intel HD 3000, který si ze systémové paměti 4 GB bere 384 MB pro svou potřebu. Kapacita pevného disku je v základní konfiguraci 320 GB, za příplatek je dostupný i SSD disk.

Notebook má stejně jako větší modely tělo z jednoho kusu hliníku, displej má LED podsvícení a nabízí nativní rozlišení 1280 x 800 bodů. Tradicí je také podsvícená klávesnice a dlouhá výdrž baterie – až 7 hodin prohlížení webu s WiFi připojením. Hmotnost noteboku se přitom pohybuje kolem dvou kilogramů.

Doporučená cena základní konfigurace je 1199 USD. Po započtení prodejní daně a DPH by soukromý dovoz z US přišel na necelých 26 tisíc korun, v ceně je ale pouze roční záruka. Cena ve Velké Británii 999 liber odpovídá 29 tisícům korun, ceny v České republice zatím čeští distributoři nezveřejnili.

15 palců se čtyřmi jádry

Macbook Pro s 15“ obrazovkou nabízí výkonnější procesory řady i7 se čtyřmi procesorovými jádry v základu s taktem 2 GHz. Základní velikost paměti je 4 GB. O zobrazení grafiky se v základní konfiguraci stará čip AMD Radeon HD 6490M s 256 MB vlastní paměti, u vylepšené konfigurace je AMD Radeon HD 6750M. AMD tak vytlačilo z Macbooků grafické čipy nVidia.

Při běžné práci se o grafiku i nadále stará integrovaný čip Intel HD 3000, přepínání mezi grafickými čipy je automatické. Cena začíná na 1799 USD, to je přibližně 40 tisíc korun po započítání DPH.

Sedmnáctky pro profesionály

Nejvýkonnější konfiguraci nabízejí Macbooky Pro s úhlopříčkou 17“ palců, které obvykle slouží jako mobilní pracovní stanice pro náročné zpracování grafiky. Tomu odpovídá i vysoká cena začínající na 2499 dolarech, tedy téměř padesáti tisících korunách.

Samotná obrazovka je k dispozici ve dvou verzích. Základní je vybavená sklem pro jasnější barvy, k dispozici je i matná verze, která netrpí na odlesky. Obě varianty nabízejí rozlišení 1920 x 1200 obrazových bodů. Jako hlavní grafický adaptér slouží AMD Radeon HD 6750M s 1 GB operační paměti, opět doplněná o integrovaný grafický čip Intel HD 3000.

Stroj pohání čtyřjádrový procesor Intel Core i7 s taktem 2,2 a za příplatek 2,3 GH doplněný o 4 GB operační paměti. Základní varianta nabízí 750 GB úložného prostoru s možností volby menších rychlejších disků včetně SSD varianty. I přes extrémní výkon počítače i tady Apple slibuje sedmihodinovou výdrž baterie při prohlížení webu.