Americká armáda v Afghánistánu údajně protizákonně využívala zvláštní jednotku pro psychologický boj k ovlivňování senátorů USA i představitelů dalších zemí, včetně českého velvyslance v Kábulu. Vojáci pod vedením generála Williama Caldwella tak chtěli vytvořit půdu pro posílení mezinárodních sil v Afghánistánu. Americkému časopisu Rolling Stone to řekl člen psychologické vojenské jednotky Michael Holmes.

Americké jednotky pro psychologické operace využívají propagandu i psychologické triky k tomu, aby ovlivnily pocity a jednání. Podle armádních předpisů nicméně smí být tyto jednotky nasazeny výhradně proti "nepřátelským zahraničním skupinám".

"Mou prací je dostat se lidem do hlavy, nechat nepřítele, aby se choval tak, jak chceme," řekl Holmes. "Nesmím to dělat naším vlastním lidem. Když mě požádáte, abych své schopnosti použil proti našim senátorům nebo poslancům, je to za hranou," dodal.

Jednotka nasazená v Afghánistánu od listopadu 2009 v rámci Caldwellova týmu určeného k výcviku místní armády i policie ale prý začala po několika měsících dostávat neobvyklé rozkazy. Cílem sledování a ovlivňování se totiž staly návštěvy na americkém velitelství. Mimo jiné to byli senátoři John McCain, Carl Levin nebo Joseph Lieberman, dále také český velvyslanec v Afghánistánu, jehož jméno nebylo upřesněno, německý ministr vnitra a nebo skupiny politických analytiků.

Caldwell údajně chtěl pomocí psychologické manipulace dotlačit americké zákonodárce i zahraniční spojence k tomu, aby zajistili další zdroje pro afghánský konflikt. "Jak je přimějeme, aby nám dali víc lidí? Co musím udělat, abych jim tu myšlenku vnuknul?" ptal se podle Holmese americký generál.

Holmes časopisu řekl, že považoval rozkazy za nezákonné a spojil se kvůli tomu i s americkými vojenskými právníky. Armádu také obvinil z toho, že ho šikanuje. Několik týdnů po stížnosti proti němu bylo zahájeno disciplinární řízení. Podle vyšetřovatelů Holmes v Afghánistánu často pil alkohol, bez povolení se pohyboval na základně v civilním oděvu a trávil příliš mnoho času na internetových sociálních sítích. Za provinění byl formálně pokárán.