Americký raketoplán Discovery úspěšně odstartoval z vesmírného střediska na Floridě na svou poslední cestu do vesmíru.

Šestičlenná posádka dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) zásoby, různý materiál, palivo a humanoidního robota zvaného Robonaut 2.

Ani při posledním startu se nejstaršímu ze zbylých raketoplánů nevyhnuly problémy. Závada na počítači v řídícím středisku zdržela start o několik minut. Discovery vzlétl ke své 39. misi po čtyřměsíčním odkladu, který si vyžádaly opravy palivové nádrže.

Když se od raketoplánu oddělovala palivová nádrž, úlomky pěny narazily do pláště Discovery. Stalo se tak už v dostatečné výšce, kde převládá vakuum, takže náraz do pláště by neměl zanechat větší následky a raketoplán by měl být v pořádku. NASA oznámí stav Discovery v pátek.

Raketoplán dosáhl oběžné dráhy po 8,5 minutě letu ve výšce 225 kilometrů nad Zemí při rychlosti více než 28.000 kilometrů za hodinu.

Konec raketoplánů

Discovery se má připojit k ISS v sobotu a vrátit se zpět na floridský Mys Canaveral 7. března. Astronauti plánují dva výstupy do volného prostoru, při kterých budou vždy po dobu kolem 6,5 hodiny především provádět opravy a údržbu ISS.

Spojené státy se rozhodly do poloviny roku program letů raketoplánů po 30 letech zcela ukončit. Důvodem je nákladnost jejich provozu a potřeba získat prostředky na vývoj výkonnějších vesmírných korábů. V dubnu se má na svou poslední cestu do vesmíru vydat raketoplán Endeavour a koncem června Atlantis.