Americká společnost Apple ve středu představila v San Francisku nástupce svého tabletu iPad. Nový iPad 2 je dokonce tenčí než iPhone 4 a má dvě kamery. V České republice bude dostupný 25. března.

Přístroj překvapivě uvedl šéf Applu Steve Jobs, který je kvůli blíže nespecifikovaným potížím od ledna na zdravotní dovolené.

Jobse, který má vážné zdravotní problémy přivítal sál mohutným potleskem. "Je to rozhodně dobré překvapení. Investoři vědí, že jeho nemoc je hodně vážná. Je uklidňující vědět, že i na zdravotní dovolené se stále zajímá o firmu," uvedl Channing Smith z firmy Capital Advisors Growth Fund.

Applu se nepodařilo uhlídat tajemství a již během dnešního dne unikly specifikace vybavení nového iPadu. Za únikem stojí Němci, tentokrát v podobě německé pobočky obchodu Amazon, který předčasně zveřejnil nabídku iPadu 2.

 


Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
2.3.2011 20:21

20:21 Představení je u konce, celý přenos byl z iPadu

Jobs zakončil prezentaci tím, že nemá smysl mluvit o výkonu a specifikacích, důležité je snadné používání, snadnější než na PC.

"Jsem přesvědčenj, že máme silnou pozici na trhu a že si ji dokážeme udržet," dodává Jobs a loučí se s námi. Celý přenos byl z iPadu.

2.3.2011 20:11

20:11 Běží další video, rok 2011 - rok iPadu 2

Shrnutí dnešního večera? Apple neztratil nic ze svého náskoku před konkurencí. Velkým překvapením je zvýšení grafického vykonu, kouzelně vypadá nový kryt displeje. Pro česke zákazníky je milým překvapením, že na iPad 2 nebudou muset čekat a že nebude dražší než iPad 1. Applu se tak nejspíše povede nalákat i současné majitele původního iPadu.

Cena začíná na 499 dolarech za základní model, v ČR to je asi 12 tisíc Kč.

obal slouží také jako stojánek

2.3.2011 20:05

20:05 Chytré nástroje za 4,99 dolarů

Prezentace aplikace skončila poslechem písničky složené s pomocí chytrých nástrojů, neuměli to hůře než popová rádia. Podle Jobse je program použitelný i pro opravdovou práci. Dostupný bude od 11. března za cenu 4,99 dolarů.

2.3.2011 20:03

20:03 Malá hudební sestava

Aplikace vnímá i sílu dotyku a mění podle něj zvuk. K rozpoznání intenzity slouží akcelerometr uvnitř iPadu. Bicí vypadají na iPadu ještě lépe než piano, ze kterého se vešlo jen pár kláves. Na obrazovce je pět bubnů a tři činely.

V aplikaci jsou chytré nástroje bicí, kytara, piano, které mají umožnit zábavu každému díky přednastaveným akordům stačí hlásit struny nebo ťukat na obrazovku a zní to překvapivě dobře.

Dokonce je v aplikaci i ovladač pro automatické hraní s různými úrovněmi automatiky. V tomto režimu jde i nahrávat.

2.3.2011 19:55

19:55 ipad2 jako piano nebo varhany

V aplikaci je vylepšená práce se zvukem a možnosti sdílení do online služeb a sociálních sítí. Cena aplikace je 5 dolarů.

Na iPad přijde také aplikace garage band, která nabídne nahrávání 8 zvukových stop včetně kytarových zesilovačů a efektů. Přímo na iPadu je možné hrát na virtuální piano, které se umí zvukově proměnit ve varhany nebo syntetyzátory.

2.3.2011 19:49

19:49 Jobs představuje nové aplikace

Nový systém bude dostupný ke stažení zdarma od 11. března. Jobs nyní představuje dvě nové aplikace přímo od Apple.

První je iMovie pro iPad, propracovaný  nástroj pro střih videa, využívá větší obrazovku i výkon iPadu pro zpracování HD videa.

Probíhá ukázka používání videoeditoru, pěkně plynulý náhled videa při pohybu prstu po časové ose.

2.3.2011 19:46

19:46 Sdílení wifi připojení s iPhonem 4

Nový operační systém nabídne, pouze na iphonu 4, možnost sdílet mobilní připojení přes wifi. Pro iPad přichází aplikace photobooth známá z počítačů Mac, nabízí možnost spousty efektu na portrétních fotografiích.

Pro iPad bude také aplikace FaceTime pro videokonference, nutností je WiFi připojeni k internetu.

2.3.2011 19:44

19:44 Na řadu přichází informace o operačním systému iPadu

Zvýšení výkonu má nastat u prohlížeče Safari, Java běží 2x rychleji. iTunes budou mít jiné sdílení a umožní sdílení hudby a videa v domácí síti mezi zařízeními Apple, tzv. "iTunes home sharing".

IPad 2 má lepší podporu funkce AirPlay pro přenos videa a hudby z iOS zařízení na velkou obrazovku prostřednictvím "appletv".

2.3.2011 19:39

19:39 Obal bude v kůži a polyuretanu

Obal bude v pěti barvách v kůži a v pěti barvách v polyuretanu. Kožená varianta vyjde na 69 dolarů, umělohmotná 39 dolarů.

2.3.2011 19:35

19:35 V novém obalu je i integrovaná utěrka prstů

Nový obal pro tablet má překrývat obrazovku a sloužit jako stojánek. Obsahovat bude integrovanou utěrku na otisky prstů a drží na magnetech. Automaticky zapne nebo vypne iPad při manipulaci.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru