Americký satelit Glory určený pro výzkum klimatu se nepodařilo navést na oběžnou dráhu. Je to už druhé orbitální zařízení NASA s tímto zaměřením, které v posledních letech havarovalo. Za podobných okolností byl před 2 lety ztracen satelit OCO, který měl zkoumat atmosférický oxid uhličitý a jeho vliv na klima.

Satelit Glory odstartoval v pátek 4. března z kosmodromu Vandenberg na špici nosné rakety Taurus XL. Měl z oběžné dráhy zkoumat vliv slunečního záření na aerosolové částice v atmosféře a jejich vliv na změny klimatu. Podle telemetrických údajů pracovníci kosmodromu soudí, že se neoddělil ochranný aerodynamický kryt, který měl odpadnout tři minuty po startu.

Pikantní na havárii je, že Glory byl ztracen za téměř stejných okolností jako jeho předchůdce, klimatický satelit OSO (Orbiting Carbon Observatory) - rovněž vynášený raketou Taurus XL v únoru 2009. Vyšetřování tehdy nenašlo příčinu, pouze poukázalo na tři možné okruhy důvodů: podle jejích závěrů mohlo jít o selhání explozívních spojů uvolňujících výklopné prvky, selhání elektrických subsystémů, nebo porucha pneumatických sybsystémů pro vyklápění přístrojů a antén.

"Mise Glory je prvním letem rakety Taurus XL po neúspěchu v únoru 2009," uvedl ještě před pátečním startem šéf programu Omar Baez. "Dva roky jsme na ní tvrdě pracovali."

Trapná havárie

"Je víc než trapné, když se po jednom selhání a následujícím vyšetřování opakuje stejný scénář," poznamenal na adresu tohoto úsilí týmu Glory o den později Henry Lambright ze Syracuse University. "Opakující se havárie klimatických satelitů dávají zbraň do ruky klimatickým skeptikům, kteří poukazují na vyhazování peněz daňových poplatníků."

"Už druhý neúspěch satelitu zkoumajícího globální oteplování nemohl přijít v horší dobu," komentuje předčasný konec mise agentura Associated Press. Naráží na to, že Glory za 424 milionů dolarů, měla vylepšit pošramocenou pověst agentury NASA, která se i navzdory velkým výdajům už řadu let nemůže pochlubit větším úspěchem, zato však dlouhou řadou neúspěchů. Mnozí její kritikové poukazují na mrhání prostředky, neefektivní činnost a tříštění sil na příliš mnoho úkolů, z nichž mnohé odvádějí agenturu od jejího hlavního úkolu: udržet přítomnost Američanů ve vesmíru. Dopad nynějšího selhání je o to citelnější, že se týká klimatického výzkumu, který mnozí považují za kontroverzní a tendenční. NASA i navzdory dvěma haváriím má na oběžné dráze stále ještě flotilu 13 satelitů zabývajících se globálním oteplováním - ale neví, v čem budou astronauté létat do vesmíru po ukončení programu Space Shuttle.