Japonsko je země s nejpropracovanějším varovným systémem před zemětřeseními a vlnami tsunami, přesto jej páteční pohroma citelně zasáhla. Tektonický otřes totiž byl mimořádný i na zdejší poměry.

"Pro Japonsko to asi bude událost roku 2011," napsal vědecký korespondent BBC Jonathan Amos. "Ne počtem mrtvých, ale rozsahem. A to i přesto, že jde o zemi, která s otřesy země žije v bezmála důvěrném vztahu."

Japonsko leží na pásmu, kterému se říká Ohnivý prstenec (Ring of Fire). Jde o jakési švy zemské kůry, na nichž na sebe tlačí tektonické desky pohybující se různými směry a vznikající napětí se čas od času uvolňuje zemětřeseními. Zde se také nejbouřlivěji projevuje sopečná činnost.

V Asii linie tohoto vražedného prstence vede těsně podél jihozápadního pobřeží Japonska, kde se vyskytuje 20 procent všech zemětřesení s o síle 6 a víc stupňů Richterovy stupnice. Seismometry tu zaregistrují otřesy nejrůznější intenzity v průměru každých 5 minut.

Dál se pak "ohnivá linie" táhne kolem Indonésie a Tichomořím k Novému Zélandu, kde způsobila nedávné zemětřesení v Christchurch. Na druhé straně sleduje celé pobřeží obou Amerik od Chile až na Aljašku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru