Japonsko je země s nejpropracovanějším varovným systémem před zemětřeseními a vlnami tsunami, přesto jej páteční pohroma citelně zasáhla. Tektonický otřes totiž byl mimořádný i na zdejší poměry.

"Pro Japonsko to asi bude událost roku 2011," napsal vědecký korespondent BBC Jonathan Amos. "Ne počtem mrtvých, ale rozsahem. A to i přesto, že jde o zemi, která s otřesy země žije v bezmála důvěrném vztahu."

Japonsko leží na pásmu, kterému se říká Ohnivý prstenec (Ring of Fire). Jde o jakési švy zemské kůry, na nichž na sebe tlačí tektonické desky pohybující se různými směry a vznikající napětí se čas od času uvolňuje zemětřeseními. Zde se také nejbouřlivěji projevuje sopečná činnost.

V Asii linie tohoto vražedného prstence vede těsně podél jihozápadního pobřeží Japonska, kde se vyskytuje 20 procent všech zemětřesení s o síle 6 a víc stupňů Richterovy stupnice. Seismometry tu zaregistrují otřesy nejrůznější intenzity v průměru každých 5 minut.

Dál se pak "ohnivá linie" táhne kolem Indonésie a Tichomořím k Novému Zélandu, kde způsobila nedávné zemětřesení v Christchurch. Na druhé straně sleduje celé pobřeží obou Amerik od Chile až na Aljašku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se