Bohdan Pomahač

 

Čtyřicetiletý Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

 

První úplnou transplantaci obličeje v USA provedli lékaři bostonské nemocnice pod vedením českého chirurga. Příjemcem byl stavební dělník, který před dvěma lety utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu.

Patnáctihodinovou operaci třicetičlenného týmu podle vedl čtyřicetiletý plastický chirurg Bohdan Pomahač, ostravský rodák, který v Bostonu pracuje patnáct let.

Pětadvacetiletý Dallas Wiens z texaského Forth Worthu je podle agentury AP po operaci v dobrém stavu. Wiens si své zranění způsobil v listopadu 2008, kdy ho elektrický výboj zcela oslepil a obličej mu těžce poškodil. Pomahačův tým mu transplantoval celou tvář včetně nosu, rtů, kůže, nervů a svalů. Totožnost dárce nebyla zveřejněna. Operace byla provedena minulý týden, její přesné datum nemocnice neoznámila s ohledem na ochranu soukromí zúčastněných.

"Něco mezi oběma"

Podle Pomahače Wiens se svou novou tváří nebude podobný dárci ani sám sobě před úrazem - jeho nová podoba bude "něco mezi oběma". Tkáň je podle chirurga tvarovaná na fakticky nového člověka. Pacient nebude ani po operaci vidět, některé nervy byly navíc při úrazu natolik poškozené, že levá líc a levá část čela budou jen částečně citlivé.

V bostonské nemocnici Brigham and Women’s Hospital už český lékař částečně transplantoval v dubnu 2009 nos, rty a horní patro muži znetvořenému při nehodě. Byla to tehdy teprve sedmá transplantace v dějinách světového lékařství.

Na transplantaci nyní v Bostonu čeká další pacientka Charla Nashová ze státu Connecticut, kterou v roce 2009 oslepil a znetvořil devadesátikilový šimpanz jejího přítele. Zvíře Nashové odtrhlo z tváře nos, rty a oční víčka a navíc i obě ruce.

Úplně první celkovou transplantaci obličeje provedli loni v březnu španělští lékaři. Příjemcem byl farmář, který se nešťastnou náhodou střelil do obličeje.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru