Gartner předpokládá, že v letošním roce se prodá 70 milionů tabletů střední velikosti a příští rok už 108 milionů. Loni, kdy Apple teprve uvedla na trh první tablet iPad, se prodalo 17,6 milionu těchto přístrojů. 

Podíl Applu a jeho iPadů by měl v příštích letech podle prognózy postupně klesat z letošních 69 procent na 47 procent v roce 2015. Podíl Googlu a jeho platformy Android má naopak vzrůst na 39 procent z nynějších 20 procent. Android se stal nejrozšířenější platformou pro "chytré" telefony a ukázal se také být jediným schůdným řešením pro výrobce tabletů, kteří nemají vlastní operační systém. 

Třetí místo na světovém trhu zaujme platforma QNX kanadské firmy Research In Motion, známé svými komunikačními přístroji BlackBerry. Její podíl letos bude 5,6 procenta a Gartner jí předpovídá do roku 2015 zvýšení na deset procent. Platformu QNX by měly preferovat firmy a organizace, které již využívají infrastrukturu RIM nebo mají vyšší požadavky na bezpečnost, domnívá se Gartner.

Podobný vývoj odborníci očekávají i v Evropě, kde v současnosti rovněž výrazně vede Apple. Na starém kontinentu by si mohl iOS v roce 2015 udržet mírně vyšší podíl kolem 50 procent. Druhý Android má mít kolem dvou pětin trhu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru