Antivirová firma Eset upozornila na podvodný web hokejového mistrovství světa, které tento týden začne na Slovensku. Web láká na soutěž o plazmové televize, za registraci ale požaduje 50 eur (asi 1200 Kč). Pokud se uživatel zaregistruje do internetové soutěže, může s provozovatelem webu nevědomky uzavřít smlouvu o poskytování informací o šampionátu.

"Po designové stránce vypadá web (http://www.ms2011.cz/) profesionálně, přítomné jsou na něm oficiální loga a na předních pozicích se objevuje i ve vyhledávačích, proto může leckteré uživatele snadno zmást," uvedla firma Eset.

Web je provozován na dvou českých doménách, v textech na webu se objevuje slovenština a čeština s gramatickými chybami. Všeobecné podmínky jsou napsány ve slovenštině. Stejné webové stránky se pod adresou www.sampionat.sk objevují rovněž na Slovensku. Případem se již zabývá Slovenská obchodní inspekce.

Web láká k účasti v soutěži o 3D plazmové televizory, notebooky a herní konzole. K registraci do soutěže je nutné si přečíst všeobecné obchodní podmínky, kde je uživatel nesrozumitelně informován o nutnosti platby, uvedla firma Eset. Smlouva je uzavřena na rok, uživatel přitom podle podmínek nemá možnost od smlouvy odstoupit.

"Jde o klasický případ takzvaného sociálního inženýrství, kdy podvodníci využijí aktuálně zajímavé téma, které lidé často vyhledávají. Lákadlem je v tomto případě vidina hodnotných cen a aktuální informace z hokejového mistrovství. Aby podvodníci webu dodali důvěryhodnost, bez povolení na něj umístili banner s bezpečnostním produktem ESET Family Security Pack," uvedl obchodní ředitel společnosti ESET software Filip Navrátil. Dodal, že firma ESET zvažuje právní kroky, případ předala právním zástupcům.

Stránky provozuje společnost Online Investment Group se sídlem na Seychelách. Loni podobně zneužila mistrovství světa ve fotbale, upozornil Eset.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru