Zatímco čeští operátoři vedou závody, jak velkou oblast jsou schopni pokrýt 3G signálem, ve světě se již odehrává úplně jiná bitva. Firmy se trumfují, kdo první nabídne zákazníkům mobilní sítě čtvrté generace (4G).

Čtvrtou generací se dnes rozumí hlavně technologie LTE neboli v překladu dlouhodobá evoluce (long term evolution).

Laika by přitom mohlo zmást, že »internet 4G« nabízel již před několika lety český T-Mobile. Označení 4G však byl pouze marketingový trik, který měl naznačovat, že jejich nabídka je lepší než konkurenční 3G síť společnosti Telefónica O2.

Pro laika se přitom mezi jednotlivými generacemi mobilních telefonních sítí mnoho nemění.

Již druhá generace umožňovala volat a esemeskovat, časem nabídla také data. Třetí a čtvrtá generace potom nabízejí navíc »pouze« vyšší rychlost.

Rychlost a životnost

Výhoda ve vyšších rychlostech ale může být zásadní. Zatímco přenos DVD filmu přes běžnou mobilní síť trvá přibližně jeden den a v případě nejrychlejší 3G sítě necelou hodinu, přes základní verzi LTE přenesete film za pouhou půlhodinu.

V pevném (nemobilním) připojení dosahují této rychlosti nejlepší ADSL linky, přes které k internetu v práci nebo doma stále přistupuje většina lidí.

Při dobrém pokrytí může být rychlost LTE až čtyřnásobná, v laboratorních podmínkách se dosahuje při přenosu dat až 200 Mb/s.

Potřebujeme ale tak vysokou rychlost u mobilů? Čistě teoreticky ne. Mobilní internet je na současných 3G sítích již pro většinu aplikací dostatečně rychlý. Přes 3G se dá poslouchat hudba i sledovat video ve slušném rozlišení.

Problémem jsou ale aplikace v chytrých telefonech. Řada uživatelů totiž má na pozadí spuštěný e-mail, Twitter či Facebook - programy, které často zjišťují, co je nového. Taková činnost je náročná na baterii telefonu, která se při běžném provozu vybije i za půl dne.

»LTE je mnohem šetrnější, v pohotovostním režimu vydrží telefon několik dnů, zatímco současné chytré přístroje často ani den,« říká Aleš Voženílek, šéf české pobočky Nokia Siemens Networks (NSN), která dodává operátorům technické vybavení pro výstavbu sítí.

Další výhodou je také zpoždění signálu. To bývá problémem při hraní počítačových her nebo také u videohovorů, kde je zpoždění v řádu stovek milisekund velmi nepříjemné.

»Rychlost odezvy LTE je v průměru 23 ms, což je podobné, jako mají linky ADSL,« popisuje Voženílek.

Operátoři čekají na kmitočty

Co všechno může LTE přinést zákazníkům, lze ukázat na příkladu sousedního Německa. Tamní Vodafone nabízí připojení rychlostí 50 Mb/s za 1450 korun měsíčně. U nás je přitom většina domácností připojena rychlostí kolem 10 Mb/s, tedy pětinovou.

Zařízení na mobilní přístup k internetu jsou tam často kombinovaná. Takže ve městech s pokrytím využívají vysoké rychlosti LTE, mimo tyto oblasti pak 3G internet.

Kdy se toho ale dočkáme v Česku? Teoreticky by LTE v tuzemsku mohlo fungovat již dnes. Operátoři ale zatím vyčkávají.

»Naše síť je na nástup připravená, čekáme, jak dopadne aukce kmitočů uvolněných po analogovém televizním vysílání,« říká Martina Kemrová z T-Mobile.

Tato takzvaná digitální dividenda se bude dražit v prvním kvartále příštího roku.

»Pro provozování LTE je 800 MHz pásmo klíčové,« říká Zbyněk Pardubský z další dodavatelské firmy Huawei. Zatímco vysoké frekvence, které mají operátoři dnes, umožňují vysokorychlostní internet, nižší pásmo nabídne lidem větší pokrytí. A mobilním operátorům lepší výnosy - díky většímu dosahu signálu z jednoho vysílače.

Změna technologie navíc nemusí pro operátory znamenat žádné velké náklady ani potíže.

Dodavatelé se shodují, že v současné době budované sítě jsou na budoucnost připraveny. Při troše zjednodušení se dá říci, že stačí do základnové vysílací stanice přidat novou součástku a LTE se rozeběhne.

»Některé prvky základnových stanic mohou být navíc použity pro více technologií současně,« říká Voženílek.

Ostatně dnešní rozšiřování 3G sítě je takovou malou přípravou na budoucnost. Operátoři vědí, že jednoho dne budou muset s LTE přijít, proto je lepší s jeho nástupem počítat již nyní.

»Kapacitní rozšiřování stávající struktury 2G nebo 3G sítě je pro operátory mobilních sítí v určitém okamžiku ekonomicky nevýhodné a je v principu jednodušší přejít na LTE,« dodává Voženílek.

Ptát se na situaci operátorů dnes nemá smysl, výsledkem jsou pouze vyhýbavé odpovědi o monitorování situace.

Slepice a vejce

Dlouhou dobu se o čtvrté generaci mobilních sítí pouze mluvilo. Operátoři si stěžovali, že nejsou vhodná zařízení, výrobci zařízení oponovali, že je není na čem provozovat.

Situace se začala zlepšovat loni, kdy Samsung představil první mobilní telefon s technologií LTE, přidávají se také další výrobci, například LG a Huawei.

»Letos bude k dispozici jeden kombinovaný modem pro LTE a 3G, dva USB adaptéry pro notebooky a několik mobilních telefonů,« okomentoval situaci Zdeněk Paškevič ze společnosti Samsung.

Technologie je připravena, jen ji nastavit. Příští rok proto uvidíme, jaké zpoždění za světem v mobilních technologiích nabereme.

Doufejme, že alespoň tady dostihneme Slovensko, které nad námi momentálně vede v pokrytí 3G sítí, i když LTE zatím také pouze zkouší.

Pavel Kočička

V čem jsou 4G lepší

Technologie LTE nabídne nejen vyšší rychlost, ale také mnohem menší spotřebu energie přístrojů.

200 Mb/s
Taková je teoretická maximální rychlost LTE.

Související