Malý asteroid velikosti dálkového autobusu proletěl v úterý večer v relativně těsné blízkosti kolem Země.

Naši planetu minul několik minut po 19:00 SELČ ve zdánlivě bezpečné vzdálenosti 12.000 kilometrů nad zemským povrchem, astronomové mu naměřili rychlost kolem 100 000 kilometrů za hodinu. Přesto ho mohli ve svých dalekohledech nakrátko spatřit i amatérští astronomové, napsala agentura DPA.

Těleso označované jako 2011 MD objevil ve středu automatický teleskop v Novém Mexiku. Podle astronomů se vesmírné těleso podobné velikosti přiblíží na tak malou vzdálenost k Zemi přibližně jednou za šest let. Průlet tělesa 2011 MD vnímali jako dobrou možnost k prozkoumání vlastností asteroidu.

Objekt má podle odhadů americké agentury NASA průměr pěti až 20 metrů a je možná nepravidelného tvaru. Bližší však vyplyne až z vyhodnocení získaných údajů. Nejblíže se ale asteroid dostal k Zemi nad jižním Atlantikem, z pevniny byla nejblíže Jižní Amerika a Antarktida.

Asteroidy jsou považovány za pozůstatek původního materiálu, z nějž vznikla naše sluneční soustava, tedy planety a jejich měsíce. Průměr skalnatých asteroidů kolísá od několika metrů k 1000 kilometrům.

Astronomové odhadují jejich počet asi na 100 000, z toho několik stovek se jich pohybuje po drahách umožňujících potenciální kolizi se Zemí.

Každých řádově 10 000 let spadne na Zemi objekt o průměru asi 100 metrů. Větší pak mohou způsobit vážnou katastrofu. Vědci se snaží vyzkoumat, jak tyto vesmírné bomby odklonit z kolizní dráhy.