Europoslanci chtějí, aby Evropská unie závazně nařídila zvýšení zastoupení žen ve vedení firem. Podle nezávazné zprávy, kterou Evropský parlament odhlasoval v noci na čtvrtek, by zastoupení žen mělo vzrůst do roku 2015 na 30 procent a do roku 2020 na minimálně 40 procent.

Navzdory tomu, že se některé evropské firmy v minulosti vyslovily pro větší zastoupení žen v řídících orgánech, situace se v posledních letech příliš nezměnila. Ve vedení deseti největších evropských firem jsou ženy zastoupeny zhruba jen z desetiny. Na ředitelských pozicích je tento nepoměr ještě výraznější a ženy tvoří jen tři procenta.

"Evropa si nemůže dovolit opomíjet výrazné talenty. Posilování role žen ve vedení podniků není jen o etice a rovnosti, ale je to základ pro ekonomický růst a větší hospodářskou soutěž na vnitřním trhu EU," řekla novinářům místopředsedkyně Evropského parlamentu Rodi Kratsová-Tsagaropuluová.

Pokud by Evropská komise iniciativu zákonodárců vyslyšela a návrh na vyšší zastoupení žen ve vedení firem nakonec předložila, v rámci EU by nešlo o úplnou novinku. Členské státy jako Francie, Nizozemsko, Španělsko, Itálie a Belgie již podobné právní předpisy zavedly nebo zavádějí. O stejném kroku nyní například diskutují i Němci.

 

"Je pravda, že v řadě zemí je situace neuspokojivá," uvedla česká europoslankyně Andrea Češková (ODS). Její mateřská strana nicméně hlasovala proti přijetí parlamentní zprávy. Mimo jiné se jí nelíbí, že europoslanci chtějí, aby se případné nařízení vztahovalo na podniky všech velikostí, tedy i na menší a střední firmy.

"Ve všech zemích, kde je již povinné zastoupení ve vedení společností žen dáno zákonem, existuje zároveň nějaké logické omezení, například podle počtu zaměstnanců a podle toho, zda je společnost kótována na burze," dodala.