Může to být základní stavební kámen budoucí technologické revoluce. Nebo také krok do slepé uličky. Řeč je o prvním funkčním mobilním telefonu vyrobeném z ohebných materiálů.

Vědci z kanadské Queen's University v Ontariu ve spolupráci s Arizonskou státní univerzitou prototyp pojmenovali PaperPhone neboli papírový telefon. Přístroj totiž není vyroben z kovu, skla nebo plastu, jak jsme zvyklí, ale z tenké fólie elektronického papíru.

»Toto je budoucnost. Do pěti let bude každé zařízení vypadat a fungovat podobně,« tvrdí stvořitel nového druhu mobilu Roel Vertegaal, ředitel Human Media Lab na Queen's University.

Vzhledem i funkčností mobil připomíná papír. Využívá technologii elektronického inkoustu (e-ink), na kterém fungují i čtečky e-knih jako třeba Kindle.

Výhodou je velmi dlouhá výdrž baterie, protože energii potřebuje pouze při změně grafiky. Jakmile je jednou vykreslena, displej nečerpá téměř žádnou energii. Zároveň je jeho obnovovací rychlost nižší ve srovnání například s monitorem počítače. Otočení virtuálního listu e-knihy není okamžité, ale trvá několik desetin vteřiny.

Na druhou stranu lze informace zobrazit pouze černobíle a displej není podsvícený. Na ostrém slunečním světle je ale čitelnější než smartphony s několika miliony barev.

Revoluční ovládání

Ve srovnání s iPhonem je mobil z elektronického papíru šestkrát lehčí a má nepatrně větší displej (s úhlopříčkou 9,5 centimetru). Tloušťkou je srovnatelný s platební kartou. A navíc neudělá v kapse bouli, ale přizpůsobí se libovolnému tvaru.

Zásadní novinkou je způsob ovládání. PaperPhone funguje jako klasický dotykový displej a umí rozeznat také text na něj napsaný.

Vedle toho ale lze v menu listovat i ohýbáním celého přístroje jednou rukou. Autoři tuto speciální navigaci nazývají »ohýbací gesta« (bend gestures). Když horní okraj zlomíte k sobě, otočí se například zobrazovaná e-kniha o jednu stránku. Naopak pohybem od sebe se v adresáři posunete na vyšší pozici (viz schéma PaperPhone).

Jak ohnout televizor

Flexibilní displeje nejsou ve světě technologií žádným nováčkem.

Nizozemská společnost Polymer Vision již před několika lety představila koncept telefonu Readius, u něhož se displej dokáže doslova obtočit kolem pevného těla mobilu a několikanásobně tak zvětšit plochu k zobrazování.

Korejský výrobce elektroniky LG loni představil největší flexibilní displej s devatenáctipalcovou úhlopříčkou. S rozměry 25 x 40 centimetrů připomíná menší noviny budoucnosti o jednom listu, na kterém se mohou proměnlivě zobrazovat aktuální zprávy.

Vedle pasivního elektronického inkoustu jsou ohybatelné také takzvané OLED displeje.

Panely pracující s OLED technologií (organické diody vyzařující světlo) nepotřebují na rozdíl od hojně využívaných LCD obrazovek podsvícení a lze je »tisknout« ve velmi tenkých vrstvách. Společnost Sony již několik let v Japonsku prodává přístroj o tloušťce pouhých tří milimetrů.

Je tedy možné, že budeme za několik let mít v obývacích pokojích namísto televizoru širokoúhlé plátno, které podle potřeby sroluj? Podle Nicholase Colaneriho z Arizona State University je ohýbání plochy k zobrazování pouze začátkem.

»Deska displeje je jen malou částí. Všechny další součástky jako zdroj, tranzistory, systém obvodů nejsou dnes ještě plně flexibilní,« podotýká Colaneri.

To je i případ v úvodu zmíněného »papírového« mobilu. Jeho procesor není zakomponovaný do ohebné tenké fólie, ale připojen externím kabelem.

Navíc budou ohýbatelné přístroje vyžadovat kvalitnější materiály na výrobu, aby odolaly mechanickému poškození. I tento faktor údajně konstruktéři PaperPhonu vzali na vědomí.

»Náš přístroj je velmi odolný. Můžete do něj dokonce udeřit kladivem,« tvrdí Vertegaal.

Vzápětí ale dodává, že telefon funguje pouze při menším ohybu, při použití větší síly by se zřejmě zlomil.

»Nezkoušeli jsme ho zmačkat, je to prototyp, zřejmě by se rozbil. Ale i na toto už existují technická řešení,« připouští kanadský vědec v rozhovoru pro server PCMag.com. Nick Bilton z deníku New York Times pak odhaduje, že kompletně flexibilní zařízení budou na trhu k dostání nejdříve za pět až deset let.

Papírová revoluce

Podobně skeptický je k masivnímu prosazení elektronického papíru, s jehož vývojem se začalo již v 60. letech, i prezident japonské firmy Konica Minolta vyrábějící tiskárny.

»Mám za to, že ještě v příštích třech letech se oblast klasického tisku nezmění a naopak spíše poroste,« řekl Masatoši Macuzaki v exkluzivním rozhovoru pro týdeník Ekonom. (Více viz Ekonom č. 26-27/2011.)

Jednou z hlavních příčin jsou stále vysoké náklady na výrobu elektronického papíru. Vždyť výrobní cena prototypu PaperPhone je odhadována až na 10 tisíc dolarů (v přepočtu asi 170 tisíc korun).

Nahrazení papíru a inkoustu elektronickou fólií by každopádně mělo dalekosáhlé důsledky pro světovou ekonomiku.

Zásadním způsobem by ovlivnilo chod několika průmyslových odvětví - od zpracování dřeva a papíren, přes výrobce tiskáren a kopírek, po firmy zabývající se recyklací papíru.

Sci-fi realitou

Předstupněm této »papírové revoluce« může být druhý přístroj z dílny kanadských vědců z Human Media Lab. Zařízení vzhledem připomínající tablet a fungující také na principu e-paperu nese označení Snaplet.

Tento flexibilní počítač obsahuje senzory ohybu, které rozpoznají tvar zařízení a podle toho změní i jeho funkce.

Po vzoru sci-fi filmů si ho lze připnout na zápěstí jako velké hodinky nebo přehrávač médií, v dlaních funguje jako minipočítač a zápisník a prohnutím se promění v telefon, jakkoli je volání kusem papíru pro mnohé nepředstavitelnou záležitostí.

»Současný design Snapletu má několik, doufáme dočasných, nevýhod,« připouštějí autoři technologické novinky ve vědeckém článku.

Zařízení není stoprocentně bezdrátové, ale na jedné straně kabelem propojené s počítačem. V tomto místě není tablet ohebný.

Podle tvůrců Snapletu ale elektronické displeje nahradí v budoucnu klasický papír.

»Začala éra kanceláře bez papíru. Vše může být uloženo v digitální formě,« tvrdí Vertegaal.

Poukazuje na velkou výhodu elektronického papíru - oproti současným zařízením jsou ta ohebná mechanicky hůře poškoditelná. Lze jimi třeba házet přes stůl stejně jako s listy papíru.

Ohebné elektronické displeje by letos měla začít testovat také americká armáda. Vojákům v misích by měly odlehčit jejich vybavení.

Deník Los Angeles Times v únoru informoval o prototypu společnosti Hewlett-Packard. Výrobek s označením Dick Tracy by měl mít podobu náramku nebo větších hodinek schopných zobrazit například mapu v digitální podobě. Oproti papírové verzi by měla být interaktivní, a navíc odolnější proti poničení.

Do budoucna se počítá i s tím, že by se flexibilní displeje implementovaly přímo do oblečení.

Konzultační společnost DisplaySearch odhaduje, že celosvětový trh s ohebnými displeji vzroste během 10 let z 85 milionů dolarů v roce 2008 na osm miliard.

Lukáš Rozmajzl

Problémem není ohnout displej, ale vytvořit celé flexibilní zařízení. I současné prototypy mají pevné části.

10 tisíc dolarů
Tolik stála výroba prototypu »papírového« mobilu.


VIDEO: Podívejte se, jak funguje prototyp ohebného mobilního telefonu PaperPhone a tabletu Snaplet.

Související